Makarna Böreği

Misafirlerim için kayınvalidemin yapıp getirdiği ve herkes tarafından çok beğenilen su böreği tadında makarna böreğini, ricası üzerine “en kısa sürede yayınlama” sözü verip de süreyi istemeden uzun tuttuğum Zahide Hanım için yayınlıyorum, umarım gönlünü almış olurum böylelikle… :)

Malzemeler
– 1/2 paketten biraz fazla kelebek makarna
– 4 adet yufka
– 1 su bardağı beyaz peynir
– 1 su bardağı kaşar peyniri (veya eriyen herhangi bir peynir)
– Üzeri için susam – çörekotu

Harcı İçin
– 1 su bardağı süt
– 1/2 su bardağı sıvı yağ
– 2 adet yumurta

Yapılışı
1. Makarnayı biraz tuz ve sıvı yağ eklediğiniz suda haşlayın, süzün.
2. Sütü, sıvı yağı ve yumurtayı karıştırıp böreğin harcını hazırlayın.

Geri kalan aşamaları 2 faklı şekilde yapabilirsiniz:
1. 1. yufkayı yağlanmış fırın tepsisine kenarları dışarı sarkacak şekilde serin, üzerine kaşık yardımıyla harçtan dökün. Üzerine 2. yufkayı da serin ve yine harçtan dökün. Haşlanmış makarnanın yarısını üzerine dökün, düzleyin ve üzerine bolca harçtan dökün. 3. yufkayı da üzerine serip harçtan dökün. Kalan makarnayı bolca harç dökerek üzerine dökün. 4. yufkayı da üzerine serin, dışarıda kalan kenarları üzerine kapatın ve kalan bol miktardaki harcı üzerine gezdirin.

2. (Bu yöntem çok daha pratik) Harçtan 2 yufka arasına ve böreğin üzerine sürecek kadarını ayırın. Kalan harcı, haşlanmış makarnayı ve peynirleri karıştırın. 1. yufkayı yağlanmış fırın tepsisine kenarları dışarı sarkacak şekilde serin, üzerine kaşık yardımıyla harçtan dökün. Üzerine 2. yufkayı da serin ve yine harçtan dökün. Makarnalı karışımın yarısını dökün, 1 yufkayı daha serip harçtan sürün. Kalan makarnalı karışımı da döküp 4. yufkayı üzerine serin, dışarıda kalan kenarları üzerine kapatın ve kalan harcı üzerine gezdirin.

Böreğini 180 derecede üzeri kızarana kadar pişirin.

(Visited 163 times, 1 visits today)

2 Comments

  1. Yasemin 22 Şubat 2013 at 12:53

    Çok pratik ve gayet lezzetli,Sudem bile beğendiğine göre sen düşün,Zuhal teyzenin de ellerine saglık,ah söyle börekler yapan bir kayınvalidemiz olmadı :))

  2. Şeyma 03 Mart 2013 at 13:22

    Ooo denemişsin bile :) Hamdolsun, her misafirime yapar, getirir kayınvalideciğim.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.