Tepside Pratik Kumpir

Tepside pratik kumpir

Kumpirin tepsideki bu pratik sunumu geçen sene çay menülerimin baş tâcıydı. Hem bir gün önceden hazırladığım alt tabanı buzdolabına atıp ertesi gün üst malzemeleri koyup fırınlayabildiğim için pratik, hem de misafirlerimin bir porsiyonla yetinmeyeceği kadar lezzetli. Hatta ilk zamanlarda yuvarlak borcama yaptıklarım ‘tadımlık’ kıvamında olmaya başladı, sonrakileri fırın tepsisinde yapar oldum.

Aşağıda yuvarlak borcam için yaklaşık ölçüleri verdim, fırın tepsisi için 2 – 3 kg. patates kullanabilirsiniz. Her seferinde göz kararı yapıyorum, koskoca fırın tepsisinde birkaç patates eksik – fazla çok farketmiyor zaten.

Tarif için 2 ayrı menüye yaptığım 2 ayrı sunumun fotoğraflarını seçtim. Üstteki sucuklu olanı, alttaki mayonez ve ketçapla süslenmiş olanı. Malzemelerin seçimi, süslemesi size kalmış efendim, ben geçeyim tarife :)

Tepside Pratik Kumpir

Malzemeler (yuvarlak borcam için yaklaşık ölçüler)
– 1 kg. patates
– 2 yemek kaşığı tereyağı
– 1 su bardağı kadar kaşar peyniri rendesi
– Tuz
– Karabiber, pulbiber

Üzeri İçin
– Konserve bezelye, konserve mısır, biberli yeşil zeytin, havuç, turşu, ketçap, mayonez…

Yapılışı

Patatesleri haşlayın. Kabuklarını soyup fırın kabınıza mümkün olduğu kadar sıcakken rendeleyin.

İçerisine tereyağı, tuz ve rendelenmiş kaşarın 1/3’ünü ekleyin ve hepsini bir çatal yardımıyla ezerek karıştırın. Patatesli karışımı fırın kabına yayın. Patatesleri sıcakken rendelediğinizde karıştırırken kaşar peyniri ve tereyağı kolayca eriyor. Bir keresinde patatesleri bir gün önceden haşlamıştım. O yüzden malzemeleri şöyle bir harmanlayıp tepsiye yaydıktan sonra sıcak fırına sürdüm, tepsiyi 5 dk. sonra çıkarıp erimiş tereyağı ve kaşar peynirini iyice yedirecek şekilde çatalla biraz daha ezdim.

Tepsiyi fırına verin, patatesli tabanın ısınması için 15 – 20 dk. 180 derecede pişirin. Tepsiyi fırından çıkarıp üzerini kalan kalan kaşar rendesiyle kaplayın. İstediğiniz garnitür ve malzemelerle süsleyin. 10 – 15 dk. kadar daha fırınlayın. Ketçap ve mayonezle süsleyip sıcak sıcak servis edin.

(Visited 197 times, 1 visits today)

2 Comments

  1. nihan 29 Ocak 2014 at 13:16

    bunda sanki bir yerlere çiğ krema döküyorduk? üstüne fırına vermeden mi, yoksa biraz fırınladıktan sonra mıydı? sanırım garnitür katmadan önceydi. 1 kutu yeterli miydi?

  2. Şeyma 29 Ocak 2014 at 14:04

    Nihancım kremalı olan biraz daha farklıydı. Tabandaki patatesli karışım fırında iyice ısındıktan sonra çıkarıp üzerine (dikdörtgen borcam için) 1 kutu çiğ krema döküp garnitürünü koyuyorduk. Küp küp kesilmiş sucuk da koyuyor ve tekrar fırına veriyorduk :) Kolay gelsin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.