Soğanlı Salatalık Turşusu

Soğanlı Salatalık Turşusu

Bu sene turşu yapmaya fena halde merak saldım. Bir kaç hafta önce sevgili Cahide Sultan’ın tarifiyle denediğim soğanlı salatalık turşularım nihayet yemeye hazır hale geldi. Biraz tereddüt ederek yapmıştım ama marketlerde satılan “Alman turşusu” tadında, çıtır çıtır harika bir turşu oldu. Seneye de bir kaç kavanoz yapıp kenara koymaya şimdiden karar verdiğim turşumuzun tarifine gelelim şimdi…

Nüfusumuz az olunca yarım kg. kornişon salatalıktan denedim. Fotoğrafta gördüğünüz boyda 2 büyük cam konserve kavanozu turşu çıkıyor. Kendi ölçülerimle şu şekilde:

Malzemeler
– 1/2 kg. kornişon salatalık
– 1 adet soğan
– 4 – 5 dal dereotu
– 2 tatlı kaşığı kaya tuzu
– 1 çay bardağı sirke (üzüm sirkesi kullandım)
– Tane karabiber (1 tatlı kaşığı kadar)
– Su

Soğanlı Salatalık Turşusu

Yapılışı
1. Kavanozların dibine halka şeklinde dilimlenmiş soğanı (kavanoz başına 1/2 soğan) ve bir kaç dal dereotu koyun.
Soğanlı Salatalık Turşusu

2. Üzerine yıkanıp sap kısımları çok derin olmayacak şekilde alınmış salatalıkları dizin. Her kavanozun üzerine 1 tatlı kaşığı kaya tuzu, 1/2 çay bardağı üzüm sirkesi (sirke miktarını bir dahaki sefer 1 parmak kadar daha arttırmayı düşünüyorum), 1/2 tatlı kaşığı kadar tane karabiber koyup suyla kavanozu tamamlayın. Kapağını sıkı sıkı kapatın.
Soğanlı Salatalık Turşusu

3. Kavanozları derin bir tencereye yerleştirin, üzerini geçecek kadar su doldurun ve kavanozları 5 dakika kaynatın. Tarifin aslında bu kısmı anlamakta biraz zorlanmıştım ama anladığım, uyguladığım ve güzel bir sonuç elde ettiğim şekliyle; 5 dakikalık süreyi kaynamaya başladıktan sonra tutuyoruz. Benim kavanozlar tencereye sığmayınca ben bir kaç dakika da ters çevirip kaynattım.
Soğanlı Salatalık Turşusu

4. Sudan çıkan kavanozları kapaklarının üzerine ters çevirip soğumaya bırakın. Bu şekilde kavanozlar vakumlanmış da oluyor, turşu daha dayanıklı oluyor.
Soğanlı Salatalık Turşusu

1 hafta – 10 gün bekledikten sonra turşularımız yemeye hazır hale geliyor.

Soğanlı Salatalık Turşusu

Bu arada tarif Alman turşusu da, yapan Türk :) “Sarımsaksız – acı bibersiz nasıl olur ki?” diyerek ihtiyaten kavanozun birini de acı biber ve sarımsak ilavesiyle denedim. Sarımsaksız hali gayet güzel olduğu ve beklentilerimi karşıladığı için bir dahaki sefer sarımsak ilave etmeden, orijinal tarifiyle yapmayı düşünüyorum :)

(Visited 82 times, 1 visits today)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.