Kızılcıklı & Etimekli Kuplar

Kızılcıklı & Etimekli Kuplar

Geçen sene deneme amaçlı yaptığım 2 kavanoz konsantre kızılcık suyunu öyle beğendik ki, sene boyunca içelim diye eşim bir gün eve 9 kg. kızılcıkla geliverdi :) Temizliğine güvendiğimiz katkısız meyve suyumuzu Muhçiminiğimizle gönül rahatlığıyla içmek tüm yorgunluğumuza – uğraşımıza değdi de peki 9 kg. kızılcığın tanesini ne yaptık dersiniz? Yaklaşık beşte biri püre halinde meyve suyunun içine gitti. Kalanı da püre haline getirip marmelat yaptık. 6 – 7 kg.’dan kaç onlarca kavanoz marmelat çıktığını söylemeyeyim hiç, varın siz tahmin edin :)

Bir kısmını eşe – dosta hediye götürdük, bir kısmını marmelat olarak kahvaltılarda yedik -hala da yiyoruz :/ –, bir kısmını da biraz sulandırıp nişasta ilavesi yaparak meyve sosu olarak tatlılarıma kullanıyorum. Velhâsıl diyeceğim o ki, bizim gibi meyve suyu – marmelat macerasına girişip kavanoz kavanoz kızılcık marmelatınız yok diye tarifimi esgeçmeyin. Taze kızılcık, vişne hatta şeftali gibi meyvelerle de deneyebileceğiniz hafif ve pratik tarifimi bir yere not edin :)

Malzemeler

– 3 -4 adet etimek

Muhallebisi için
– 1 lt. süt
– 1 su bardağından 2 parmak eksik un
– 1 su bardağı şeker
– 1 paket vanilya

Meyveli sos için
– Meyve püresi
– Şeker
– Nişasta

Yapılışı
1. Göz kararı meyve püresine şeker, nişasta ve gerekirse biraz su ilave ederek kaynatın. Kıvamına bakarak koyuysa biraz su ilave edebilirsiniz, cıvık olursa da bir kaseye biraz su alıp nişastayı açıp sosa ekleyerek koyulaştırabilirsiniz. Meyve sosunun soğuyunca biraz daha koyulaşacağını unutmayın. Şeker miktarını da tadına bakarak ayarlayın.
2. Bir tencereye muhallebi için gerekli tüm malzemeleri alıp kaynatın. Ocaktan alınca mikserle köpürte köpürte 5 – 10 dk. çırpın. Ne kadar uzun çırparsanız kıvamı o kadar güzel oluyor. Bazen dondurucuya kaldırdığım  bir kaç yemek kaşığı süt kaymağını krema yada tereyağı niyetine ekleyip çırpıyorum, güzel oluyor.
3. Kupların üçte birine sıcakken muhallebiden doldurun. Üzerine küçük parçalara ayrılmış etimek serpin. Çok iri olmasın ki muhallebinin sıcağına etimekler yumuşasın.
Kızılcıklı & Etimekli Kuplar

4.  Etimeklerin üzerine meyve sosundan dökün. Sonra yine muhallebi koyup en üzerine yine meyve sosu dökün. Soğuyunca servis edin.

(Visited 38 times, 1 visits today)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.