Kızılcık Konsantresi

Kızılcık Konsantresi

Annemin 3 senedir kavanoza vakumlayıp verdiği vişne ve erik konsantreleri pratikliği ve tadıyla o kadar makbule geçiyordu ki, biz de beyzademle son 2 senedir bir kızılcık konsantresi tutturduk gidiyoruz. Erikle vişne de çok güzel tamam ama kızılcık tartışmasız bir başka…

Geçen seneki ilk konsantremizin kaynağı; eşimin kuzenlerinin tarlasından topladığı bir poşetcik kızılcığı değerlendirme çabamızdı :) 4 kavanoz kadar konsantre meyve suyu, posalarından da bir kaç kavanoz marmelat yapmıştım. Çok hoşumuza gidince geçen sene sıvadık kolları. 9,5 kg. dan konsantre yaptık. Yıl boyunca sulandırıp sulandırıp afiyetle içmekle kalmadık annemlere, kayınvalidemlere, eşe – dosta hatta gittiğim cenaze evine bile götürdüm. Çok bereketliydi hamdolsun.

Kızılcık Konsantresi

Pazar günü eşimin Maşukiye pazarından alıp getirdiği 10 kg. kızılcıkla ilgili planım tam ölçüyle yapıp burada yapım aşamalarıyla yayınlamaktı ancak araya hastalık – tatil vs. girince, e artık kızılcıklarımın da daha fazla dayanacak hali kalmayınca artık dün gece kaynatıp, vakumlayıp sabah fotoğraflarını çektiklerimi yaklaşık ölçülerle vermek düştü. Bir dahaki seneye ertelemeden herkes bu lezzetten istifade etsin istedim. Allah nasip ederse seneye bu yazıyı tam ölçü ve aşamaların fotoğraflarıyla güncellemek nasip olur belki…

Ölçüleri yaklaşık olarak vereceğim ama bu tarif çok hassas olmayı gerektirmediği için rahat olabilirsiniz. Sadece şeker oranına göre meyve suyunuzun su oranını ayarlarsınız :)

Konsantre meyvenin püf noktası ve kompostodan ayıran yanı şu: Meyvesi yani aroması – ekşisi çok, suyu az ve şekeri de çok olacak.Şurup gibi, hafif kıvamlı… Yerden tasarruf ediyorsunuz yani. Bardağa bir miktar konsantre koyup üzerine gerekli miktarda su ilave edip de afiyetle içiyorsunuz.

Kızılcık Konsantresi

Gelelim tarifimize (5 kg. için)

Malzemeler
– 5 kg.kızılcık
– 2,5 – 3 kg. kadar toz şeker
– Su

Yapılışı
1. Kızılcıkların saplarını ve eğer varsa ezik – çürüklerini ayıklayalım, yıkayıp süzgece alalım. Geniş bir tencereye -hatta 5 kg. ise bir kazana- alalım ve üzerini geçecek kadar su ilave edelim. Benimkiler yaklaşık 3 parmak geçiyordu. Altını açıp kaynamaya bırakalım. Bu arada dilerseniz kaynar su kullanıp kaynama süresini hızlandırabilirsiniz.
2. Kaynamaya başlayınca yaklaşık 20 – 30 dk. kaynamaya bırakalım. Ta ki kızılcıklarımız çatlasın, iyice yumuşasın… Sonra ocağın altını kapatalım ve kapağını kapatıp kızılcıklar içinde 20 – 30 dk. daha bekletelim ki ekşisi ve tadı iyice çıksın…
3. Süre dolunca geniş bir kaba oturttuğumuz geniş bir süzgece kızılcıklarımızı alalım. Kevgirle hiç uğraşmayın, sapı tava gibi olan tel süzgeçlerle daha kısa sürede ve daha kolay halledersiniz. Hatta son taneleri almak zorlaşınca tencereyi tahta kaşıkla karıştırın, kızılcıklar karıştırma yönünde savrulurken tel süzgeci aksi istikamete çevirip hepsini tuzağa düşürün :) Aldığınız süzgeçten alttaki kaba birikenleri de tencereye geri ilave etmeyi unutmayın.
4. Şimdi şekerimizi ilave edebiliriz… Şeker ölçüsünü yaklaşık olarak verdim. Kaynadıkça kıvamlanacak. Cıvık pekmez gibi olacak. Komposto gibi su kıvamında olmayacak. Ara ara çay bardağına 1 – 2 parmak koyup üzerine su ilave edip tadına bakabilirsiniz. Gerekirse biraz daha şeker veya su ilavesi yapabilirsiniz. Bu şekilde 5 – 10 dk. kaynamaya bırakıyoruz.
5. Daha önceden yıkayıp -en azından ağız kısımlarını ve kapaklarını- kuruladığımız kavanozlarımızı hafif nemli bir havlu yardımıyla tutalım. Kuru havluyla tutunca kavanozlar elden kayabiliyor. Büyükçe bir cezve veya akıtmadan doldurmaya elverişli bir kap yardımıyla kavanozlarımızı 1 parmak üstten boşluk kalacak şekilde dolduralım. Kapağını sıkıca kapatalım ve kavanozu dikkatlice ters çevirelim ki sıcağı sıcağına vakumlansın. Çevirme işlemini mümkünse size doğru değil dışarı doğru yapın ve bir fırın tepsisi üzerinde yapın. Ola ki kapak tutmaz da atarsa Allah muhafaza başımıza iş almayalım.
6. Kavanozlarımızı ters bir şekilde soğumaya bırakalım ve sene içinde ağız tadıyla içmek ümidiyle kilerimize veya dolabımıza kaldıralım…

Kızılcık Konsantresi

Bu arada süzdüğümüz kızılcıkları da ziyan edecek değiliz tabi ki :) Geniş delikli bir süzgeçten geçirdiğiniz ve püre haline getirdiğiniz kızılcıklara yeteri kadar su ve şeker ilavesi yaparak kaynatarak marmelat yapıp onları da aynı yöntemle kavanozlara vakumlayabilirsiniz. Güzel bir marmelat oluyor. Tabi 5 – 10 kg. dan marmelat kaaaaç kavanoz çıkar tahmin edersiniz. Olsun… Kahvaltıda yersiniz… Eşe – dosta götürürsünüz… Eşinizin akrabalarına hediye edip hayırlı gelin olursunuz… (Mesela eşimin halasına götürdüğüm bir kavanoz marmelat sayesinde “Bu sene ilk defa reçel yapamadım, hiçbiriniz de demediniz ki bu kadın reçel yaptı mı? Beni bir Şeyma düşünmüş gördünüz mü?” diye hayırlı gelin ilan edildim :) )

Daha güzel bir seçenek de kendinize ayırdığınız bir kavanoz açarsınız, su ve nişasta ilavesiyle kaynatıp meyveli sos yapar ve sütlü tatlılarınızın üzerine kullanırsınız. İnanılmaz pratik ve lezzetli oluyor.

Kızılcık Konsantresi

Bu kadar uzun uzun anlattım ama efendim, bu işlerin piri değilim. Dedim ya geçen sene bir, bu sene iki… Yapıyorum, beğenerek içyorum ama derseniz ki “yahu Şeyma kardeşim, bu hiç böyle olur mu? böyle yapsan daha iyi olur…” tecrübe ve tavsiyelerinize talibim :)

(Visited 61 times, 1 visits today)

2 Comments

  1. ayten 25 Temmuz 2016 at 13:36

    mrb şeyma hanım ben kızılcık konsantresi ararken sizin tarifi gördüm cok acık ve kolay anlatmışsınız elinize emeginize saglık cok begendim inşallah bu sene ben de yaparım gecen sene recelini yaptım bizi kışın grıpten soguk algınlıklardan kurtardı cayın içine receli ve limonu sıkarak koyub içiyoruz terletiyor bunu ananemden ögrendim.bide bende sistit oldugu için ona da iyi geldiyini gözlemledim.cok şifalı bir meyva kızılcık.receli böyle yapyosa suyu neler yapar.allaha şukur ediyorum her gün bu faydalı nimetler için.size de teşekkür ederim elinze yüreginize saglık

  2. Şeyma 08 Eylül 2016 at 11:41

    Merhabalar, çok teşekkür ederim. Ben de bu şekilde yapmayı keşfettikten sonra her sene yapar oldum :) Verdiğiniz kıymetli bilgiler için de çok teşekkür ederim, bir sürü faydasını öğrenmiş oldum. Allah’a emanet olun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.