Kakaolu Puding Üstü Tahinli Kabak Tatlısı

Kakaolu Puding Üstü Tahinli Kabak Tatlısı

Hazır puding yedirmeyeceğim ya, klasik tavuk göğsü tarifimi kakaolu yaparak oğluma “kakaolu puding” diye sunduğum bir gün çıktı bu tarif ortaya. Eşimin “baksana dehşet bir şey yaptım” demesiyle bir baktım ki kaselerden birinin üzerine bir gün önce yaptığım kabak tatlısından bir parça koymuş, üzerine de bir atraksiyonlar yapmış… Başta tabi çok zorlama bir tatlı gibi göründü gözüme. Ama bir kaşık tatmamla, gidip kendime de bir porsiyon hazırlamam bir oldu :)

Bilmem bir gün siz de dener misiniz, kakaolu puding için 1 lt. süt, 1 su bardağı şeker, 1 su bardağı un ve 2-3 yemek kaşığı kakaoyu muhallebi yaptım. Kaselerde sunacağım zaman unu 1 su bardağından 1 parmak eksik tutuyorum genelde, kıvam daha güzel oluyor. Pudingi kaselere bölüştürdüm.

Kabak tatlısını da göz kararı yapıyorum. Ama anneannemden öğrendiğim bir kaç püf noktasıyla… Bir kere gerekmedikçe su eklemiyorum. İkincisi, kullanacağım şekeri tek seferde eklemiyorum. Üç-beş seferde birkaç avuç atıyorum. 10 dk. sonra bir avuç daha, 5 dk. sonra bir avuç daha… gibi. Tabi elimi de korkak alıştırmıyorum :) Biraz bol şeker olunca güzel oluyor. Ve son püf noktası; kapağı ara ara açarak pişiriyorum. Baştan sona kapak kapalı olmayacak. Arada açıp 5-10 dk.açık pişirip sonra gidip bir daha kapatıyorum, bir daha açıyorum vs… Sonrasında gördüğünüz gibi dışı cam gibi parlak harika bir kabak tatlısı oluyor. Tabi bazen de nedense olmuyor, son yaptıklarım rast gitmedi mesela.

En son soğuyan kabak tatlısını puding kasesinin üzerine koyup üzerine tahin gezdiriyoruz. Kabak tatlısını tek yerken de genelde tahinle servis ederim, harika ötesi oluyor, denemediyseniz muhakkak deneyin. Üzerine de biraz hindistan ceviziyle tarçın serptik mi tamamdır… Baskın olarak kakao, tarçın, tahin ve kabak tatlısı tadı alınıyor ve bu tatlar birbirine harika yakışıyor. Biz uydurduk, çok da güzel oldu :) Deneyin efendim…

Kakaolu Puding Üstü Tahinli Kabak Tatlısı

(Visited 23 times, 1 visits today)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.