Zeytinyağlı Kuşkonmaz

Osmancık’ta kuşkonmazın daha ince bir cinsi yetişiyor. Bizimkilerin, çocukluk dönemlerinde çok severek yediklerini bilen amcam buldukça gönderir. Oralarda adına “kalemşe” deniyor. Bir sebze için pek hoş sayılmayan “yılan kuyruğu” diye diğer bir adı da var :) Kalemşe genelde kavrulup yumurtalanıyor. Babam her yediğimizde “bunlar kuşkonmazla aynı aileden” diyordu da -bir kere konservesi dışında- alıp yeme fırsatı olmamıştı. Mâlum, pazarda – markette pek sık rastladığımız bir sebze değil.

Babamın İsviçre’den birini anneme, birini bana getirdiği 2 demet kuşkonmazla ilk denemelerimizi yaptık. Annem kendininkileri et yemeğinin yanına garnitür olarak bütün olarak haşlayıp zeytinyağında biraz soteledi. Ben de kendiminkileri zeytinyağlı olarak yapmayı tercih ettim.

E tabi ilk defa pişireceğim bir sebze… Nasıl temizlenir, nasıl pişirilir, püf noktaları neler?… araştırdım biraz. Kök tarafındaki sert kısmı atmak ve alt taraflarını soymak dışında pek farklı bir durumu yok gibi :)

Malzemeler
– 1 demet kuşkonmaz
– 1 adet havuç
– 1 adet soğan
– 2 adet domates
– 2 – 3 diş sarımsak
– Zeytinyağı
– Tuz

Yapılışı
1. Kuşkonmazları yıkayıp alttaki 1/3’lük kısmı soyacak yardımıyla soydum. En uç kısımdaki kalın, sert kısmı 2 – 3 parmak kadar alıp 5 cm.lik parçalar meydana gelecek şekilde 2 – 3 parçaya kestim.

2. Tencereye biraz zeytinyağı gezdirdim. Yemeklik doğranmış soğanları üzerine aldım. Soğanları ister bir miktar pembeleştirdikten sonra, ister çiğ haldeyken üzerine daire halinde kuşkonmazları sıralayabilirsiniz. Ben kavurmaadan, çiğ halde kullandım. Onun da üzerine soyulup boylamasına 4’e bölünmüş, sonra kuşkonmazlarla aynı boyda olacak şekilde kesilmiş havuçları dizdim.
3. Kabuğu soyulup rendelenmiş domatesleri ve kıyılmış sarımsakları yemeğin en üstüne serptim. Tuz ve 1/2 çay bardağı kaynar su ekleyip önce yükse ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte kuşkonmazlar yumuşayana kadar pişirdim. Bu arada ara ara suyunu kontrol edip gerektiği takdirde su ilavesi yapmak gerek.

Zeytinyağı tadının baskın olmasını sevdiğim için ocaktan aldıktan sonra üzerine biraz daha zeytinyağı gezdirdim. Hem bu şekilde görüntü de daha canlı oldu.

(Visited 188 times, 1 visits today)

3 Comments

  1. güzellik ve bakım 21 Kasım 2012 at 13:24

    teşekkürler..

  2. kadın mutfağı 21 Kasım 2012 at 13:25

    çok saolunn

  3. yemek tarifleri 21 Kasım 2012 at 13:25

    çok işime yaradı saol

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.