Sütlaç

Sütlaç

İlk sütlaç denememi gerçekten güzel tutan bir tarifle yapmak nasip oldu. Kıvamını içine un ve nişasta ilavesi yapmadan, sadece çok kaynatarak aldığı için nefis oldu. Tarif nur mutfağından. (tarifi şeker ölçüsünü azaltarak yazdım)

Malzemeler
– 1 lt. süt
– 1 küçük çay bardağından 1 parmak eksik pirinç (büyüklerle yaklaşık 1/2 bardak)
– 1/2 su bardağı şeker
– 1 paket vanilya

Yapılışı
1. 1 lt. süte yıkanmış pirinci koyup kısık ateşte tencere kapağı yarı açık şekilde arasıra karıştırarak kıvam alıp koyulaşana kadar (yaklaşık 45 dk.yı buluyor) pişirin.
2. Şekeri ve vanilyayı ilave edip 5 – 10 dk. daha kaynatıp kaselere paylaştırın.

Uygun kabım olmadığı için fırınlayamadım ama fırınlamak isterseniz fırınınızın üst ızgara ayarını yakın. Başında durup yakmadan üzerini kızartıp fırından alın.

(Visited 36 times, 1 visits today)

2 Comments

  1. zeyneb 20 Nisan 2016 at 01:30

    bugün bu tarifi yaptım. harika oldu. diğer tariflerde hep su ve nişasta var. bunda olmadığı halde gayet güzel bir sonuç aldım. kesinlikle püf noktası, süt kıvam alana kadar kısık ateşte sabırla pişirmek. bir de şekeri biraz daha azaltılabilir. teşekkürler yemekcini.

  2. Şeyma 21 Haziran 2016 at 15:04

    Ellerine sağlık Zeyneb :) Tarifi zaman içinde yapa yapa biraz daha geliştirdim. Son zamanlarda 3 lt. süt için 1 sb pirinç ve 1 sb şeker kullanıyorum, dediğin gibi şekeri de daha hafiflemiş oluyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.