Saray Helvası

Saray helvası

Süheyla mutfakta“da görüp denemeyi kafama koyduğum saray helvası muhteşem oldu. Her yiyen çok beğeniyor ve tarifini istiyor. Tarifi aşama aşama yazdım, uzunluğuna bakmayın hiç, az malzemeyle kolayca yapılabilen süper bir tatlı.

Tarifi kendimce yaptığım şekliyle yazıyorum:

Malzemeler
– 250 gr. tereyağı
– 1 su bardağı sıvı yağ
– 8 su bardağı un
– 1 paket vanilya
– 1,5 su bardağı pudra şekeri
– Tepsiye serpmek için biraz daha pudra şekeri

* Orijinal tarifte içindeki pudra şekeri miktarı 2 su bardağı, üstüne serpilen de 1 çay bardağıydı ama çok fazla şekerli olduğu için bir dahaki yaptığıma 1,5 su bardağı koydum, altına ve üzerine serpmek için de mümkün olduğunca az kullandım. Daha hafif oldu.

Saray helvası

Yapılışı
1. Tereyağını ve sıvı yağı tencereye alıp eritin. Kızınca unu ilave edin ve un kokusu gidip güzel koku çıkana kadar, rengi değişene kadar sürekli karıştırarak güzelce kavurun ve ocaktan alın.
Saray helvası

2. Kavrulan unun üzerine pudra şekerini ve vanilyayı ilave edin, birbirine iyice yedirerek karıştırın.
Saray helvası

3. Helvayı dökeceğiniz tepsiye dibini ince bir tabaka halinde kaplayacak kadar süzgeç yardımıyla pudra şekeri serpin ve helvayı dökün. (Tepsi olarak dikdörtgen büyük borcam ideal oluyor) Helva soğumadan sıcağına güzelce bastırıyoruz ve sıkıştırıyoruz. Dibi geniş ve düz bir bardakla bastırabilirsiniz, rahat oluyor. Cidden tüm gücünüzle bastırın, sonra dağılıyor yoksa. Üzerine yine ince bir tabaka olacak şekilde süzgeçle pudra şekeri serpin ve soğumadan sıcakken dilimleyin. Soğuyunca dağılıyor.Saray helvası

4. Soğuyunca servis edin.

* İlk yaptığımda 4×6’dan 24 dilime kesmiştim. Bu haliyle de güzel ama malum, soğuyunca dağıldığı için bir daha kesmek mümkün olmuyor. Bir dahaki sefer 8×12’den kestim, kurabiye gibi daha minik, lokmalık kareler halinde de güzel oldu. Kenarları iyi bastırmadığım için en kenardakiler biraz dağıldı sadece. Şekilli buz kalıplarında da güzel olur gibi geliyor, bir sonraki hedefim o.

* Helvayı donması için dolaba koymanız gerek.Dolaptan çıkınca o soğuk ve güzel donmuş haliyle spatula kullanarak dilimler güzel çıkıyor. Ama tepsi oda sıcaklığında biraz bekleyince helva yumuşadığı için dağılabiliyor.Hatta tabakta kalanları aktarırken yumuşayan dilimlerden biri elimde patlayıp dağılıverdi, aman dikkat :)

(Visited 55 times, 1 visits today)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.