Kek Kalıbında Haşhaşlı Çörek

Daha önceden meşhur haşhaşlı çöreğimizin 2 – 3 farklı yapılış şeklini anlatan uzun bir yazı yayınlamıştım. Halamdan öğrendiğim “kek kalıbında pişen” ve sunumu harika olan şeklini de yayınlamamak olmaz tabi.

Ölçüleri kek kalıbı için yaklaşık olarak yazmaya çalıştım. Hamurun artanını daha önce anlattığım şekillerden herhangi biriyle ya da katmer gibi açarak teflon tavada alt – üst pişirerek değerlendirebilirsiniz. (Hazır fotoğrafları da varken tarifi ekledim, buyurunuz :) )

Malzemeler
– 1 kg. un
– 1/4 su bardağı sıvı yağ
– 1 – 2 yemek kaşığı yoğurt
– 1 pakete yakın yaş veya instant maya
– 1 tatlı kaşığı tuz
– Aldığı kadar su (ılık)

İçi İçin
– Haşhaş (kavrulup dövülmüş)
– Dövülmüş ceviz (isteğe bağlı)
– Sıvı yağ
– Tahin

Üzeri İçin
– Yumurta
– Susam
– Çörek otu

Yapılışı
1. Büyük bir yoğurma kabına unu alın. İnstant maya kullanacaksanız direkt unun üzerine dökün. Yaş maya kullanacaksanız yarım su bardağı ılık suda eritip una ilave edin. Yağı, yoğurdu ve tuzu ilave ettikten sonra ılık su ilave ederek yoğurun. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde etmeniz gerekiyor. Hamurunuz hazır olunca üzerine nemli bir bez örtüp hacmi iki katına çıkana kadar mayalandırın.
2. Ön hazırlık olarak bir tabakta haşhaşı ve arzunuza göre dövülmüş cevizi karıştırın. Osmancık’ta ‘haşhaşlı çörek’ ve ‘cevizli çörek’ aynı hamurdan ayrı ayrı yapılan iki çeşit çörektir. Ancak annem çoğu zaman haşhaşa ceviz ilave ediyor. Bu iki malzeme için belirli bir ölçü söyleyemeyeceğim, genelde kullandıkça duruma göre ilave yapıyoruz.
3. Mayanalanan hamuru çok inceltmeden kalınca açın. Üzerine biraz sıvı yağ, birkaç yemek kaşığı tahin dökün, hamurun üzerine iyice sürün. Daha sonra üzerine bol miktarda haşhaşlı – cevizli karışımdan serpin, rulo yapın.

4. Hamuru yağlanmış kek kalıbına koyun, 180 – 200 derecede pişirin.

5. Fırından çıkardığınız kek kalıbını temiz bir sofra bezine sarın, bu şekilde biraz bekletin. Soğumadan afiyetle yiyin :)

(Visited 37 times, 1 visits today)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.