İlk İftar Menüsü’12

Ramazan’ın başında misafir ettiğim 2 aile için hazırladığım menü…

Hazırlıkların tamamını davet gününe bıraktığım için yemeklerin bir kısmını ucu ucuna yetişti. Biz çorbaları içerken 2. pilav tenceremin altını yeni kapatmıştım, börekleri de sofraya ancak ana yemekleri servis ederken koyabilmiştim, siz düşünün artık :) Tabi bunları ardından bir kaç hafta geçtikten sonra böyle eğlenceli cümlelerle yazmak kolay, o anki panik halimi görmeliydiniz. “Muhtemelen bir daha yemeğe hiç misafir almayacağım” diye geçiriyordum içimden sadece…

Sonraki hafta ağırladığım 2 aile için 1 gece önceden bazı ön hazırlıkları tamamladığım davetim de aksine öyle rahat geçti ki, 2 daveti kıyaslayarak kendime 3 -5 maddelik “bana ders olsun” listesi çıkardım.

Panik olmadan yemekli misafir ağırlamak istiyorsan;
– 1 gün önceden tatlını, kompostonu ve bazı ön hazırlıkları yap
– kalabalık misafire fazla oyalayıcı yemekler yapma (bu menüde beni asıl bitiren Üsküp köftenin patlıcanlarını kızartmayı davet gününe bırakmak oldu)
– fırında yemekle böreği aynı anda pişireceğin zaman pişme süresinin uzayacağını göz önünde bulundur
– pilavlar sıcak olsun diye son 20 dk.ya bırakmana gerek yok, 45 dk. öncesinde pişirdiğin pilav da yeterli sıcaklıkta oluyor
– bir de yemeğin sonuna doğru ocağa çay suyunu koy :)

(Yukarıdaki listeyi yazdıktan sonra aklıma tam 6 yıl önce, daha yirmili yaşlarımın en başındayken yine kendi başıma verdiğim, ama başarıyla atlattığım iftar davetim geldi. 2 hafta önceki iftar davetini kotaramayan ben, bacak kadar boyumla bana kolaylık sağladığı kadar davet sahiplerine de kolaylık sağlayacağını düşündüğüm bir sürü püf noktasından bahsetmişim! :) )

Yemek blogundan dolayı misafirlerinin beklentilerinin yüksek olduğu bendenizin bile neler yaşayabileceğini görün de moral olsun istedim. Tabi bütün bu yazdıklarımdan sonra kafanızda oluşan yeni “yemek cini” imajını merak etmiyor değilim… :)

Bu anlattıklarımın arasında bir de yemekleri fotoğraflamak zaten hiiiç aklıma gelmedi, o an umrumda da olamadı. Fotoğrafları sağolsun Nihan çekti. Davet sonrası fotoğraflara “ne iyi etmiş, yaa iyi ki çekmiş” diye diye baktım. Çok teşekkürler Nihan, yoksa bu davet benim için sadece anılarda kalacak, o akşama dair elimde tek kare olmayacaktı :)

Geçelim menümüze:

 • Tarhana çorbası
 • Tereyağlı pirinç pilavı
 • Yeşil salata
 • İftariyelik tabağı

(Visited 190 times, 1 visits today)

4 Comments

 1. LAMA HANIM 10 Ağustos 2012 at 18:18

  neymiss, insanin kendi yazilarini , tariflerini okumasi lazimmis gelin hanim:)
  Allah kabul etsin cim cim Seymacim!

 2. Şeyma 15 Ağustos 2012 at 11:28

  Kulağıma küpe olsun işte :) Amin cım cım Lamacım.

 3. zuhal 24 Ağustos 2012 at 22:28

  İlk evlendiğimde bütün yemeklerimi senin sitenden yapardım hala daha takip ediyorum.yıllar geçti sayende yaptığım herşey tam kıvamında oldu senin elinin marifeti tariflerinle bizede geçti harikasın yemek cini şeyma:)

 4. Şeyma 13 Eylül 2012 at 19:35

  Eğer varsa bende olanlar da annemden geçme :) Faydam oluyorsa ne mutlu bana.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.