Çilekli Limonata

 

Limonata, hafif mayhoş tadıyla çoluk-çocuk herkesin en çok sevdiği içeceklerin başında geliyor. Çilekle yapılan bu pembe hali de hem tadı, hem görüntüsüyle ekstra güzel oluyor. Havalar yavaştan ısınırken aklınızda olması gereken bir tarif.

Malzemeler
– 1/2 kg. çilek
– 3 adet limon
– Limonlardan bir tanesinin kabuk rendesi (limon tadını yoğun sevenler üçünün kabuklarını da kullanabilirler)
– 5 yemek kaşığı toz şeker
– 1 lt. su

* Kullanılan su ve şeker miktarı damak tadına göre değişebilir. Tadı az gelirse şeker ilave edebilirsiniz, ya da yoğun gelirse su ilavesiyle biraz açabilirsiniz.

Yapılışı
1. Limonlardan birinin kabuğunu rendenin ince kısmından rendeleyin.
2. Kabuğunu rendelediğiniz limon da dahil 3 limonun suyunu sıkın.
3. Çilekleri yıkayıp saplarını keserek ayıklayın. Küçük parçalara kesin ve blenderın büyük haznesine alın. Üzerine limon suyunu, limon kabuklarını, toz şekeri ve 1 bardak su ilave edin ve iyice püre haline getirin. Kalan suyu da ilave edin ve güzelce karıştırın. Soğuk soğuk servis edin.

Çilekli limonatanın içinde biraz tanecikler kalıyor. Bizi rahatsız etmiyor ama özellikle çocuklar ağızların bir şey gelmesin istiyorlar :) Süzerek de servis edebilirsiniz.

(Visited 308 times, 1 visits today)

1 Comment

  1. Cahide 23 Ağustos 2020 at 15:31

    Ha normal limonata ha çilekli diye düşünmüştüm ama bu kadar lezzet değişimi nasıl olur hala şaşıyorum. Çok lezzetli, çilek mevsiminde bol bol yapılıp içilmeli. Çocukların da bayılacağına eminim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.