0

Mercimekli Tosunum Böreği

Gönderen Şeyma . Tem 7, 2018 in Börekler & Hamur İşleri

Daha önce yeşil mercimek kullanarak çiftlik böreği yapmış ve çok beğenmiştim. Yeşil mercimek ve haşhaş ezmesiyle yapılan bu börek de harika oluyor.

Malzemeler
– 4 adet yufka
– 300 gr. kadar haşhaş ezmesi
– Sıvı yağ
– Tuz

İç harcı için
– 2 su bardağı haşlanmış yeşil mercimek
– 1 adet soğan
– Karabiber
– Tuz

Yapılışı
1. İç harcı hazırlamak için soğanı rendeleyip haşlanmış yeşil mercimek, tuz ve karabiberle harmanlayın.
2. Haşhaş ezmesini bir kaba alıp sürülür bir kıvama gelene kadar sıvı yağ ilave edip karıştırın.
3. Yufkayı serin. 4 – 5 kaşık kadar haşhaş ezmesi sürüp her tarafa yayın. Yufkanın kenarlarını kenarlardan katlayıp kaldırarak kolayca yapabilirsiniz. Üzerine 1 yufka daha serin. Aynı şekilde haşhaş sürüp her tarafına yayın. Yufkayı önce 4’e kesin, sonra her birini tekrar 4 veya 5’e kesin, size kalmış. Dilimlerin geniş kısımlarına mercimekli harçtan koyup kenarları katlayıp sigara böreği gibi sarın. Arzuya göre galeta ununa bulayarak fırın tepsisine dizin ve 180 derecede kızarana kadar pişirin.

Etiketler: , ,

 
2

Tavada Haşhaşlı Katmer

Gönderen Şeyma . Mar 3, 2013 in Börekler & Hamur İşleri, Ekmekler

Bu pratik haşhaşlı katmeri kahvaltı sofralarınız için de hazırlayabileceğiniz gibi tepsiye veya kek kalıbına yaptığınız çörekten artan hamuru kullanmak için de değerlendirebilirsiniz.

Devamını okuyun…

Etiketler: , ,

 
0

Kek Kalıbında Haşhaşlı Çörek

Gönderen Şeyma . Mar 3, 2013 in Börekler & Hamur İşleri, Ekmekler

Daha önceden meşhur haşhaşlı çöreğimizin 2 – 3 farklı yapılış şeklini anlatan uzun bir yazı yayınlamıştım. Halamdan öğrendiğim “kek kalıbında pişen” ve sunumu harika olan şeklini de yayınlamamak olmaz tabi.

Ölçüleri kek kalıbı için yaklaşık olarak yazmaya çalıştım. Hamurun artanını daha önce anlattığım şekillerden herhangi biriyle ya da katmer gibi açarak teflon tavada alt – üst pişirerek değerlendirebilirsiniz. (Hazır fotoğrafları da varken tarifi ekledim, buyurunuz :) )

Devamını okuyun…

Etiketler: , ,

 
11

Haşhaşlı Çörek

Gönderen Şeyma . May 12, 2010 in Börekler & Hamur İşleri, Yöresel Lezzetler

‘Uzun zamandır yazmak isteyip gözümü korkutan tarifler’ serisinin yıldızı… Elimde an itibariyle 3 farklı yapılış şekli olacak kadar uzun zamandır hem de. Tarifi bu sefer isteyen Nihal abla olunca kendimi biraz motive edip sıvadım kollarımı…

Tarif yine bir Osmancık klasiği. Hamur yoğurmakla uğraşmak istemeyenler fırından hazır ekmek hamuru alıp kullanabilir ama yağ ve yoğurt eklenen hamurun kıvamının ve çıtırlığının yerini tutması mümkün değil.

Devamını okuyun…

Etiketler: ,

 
35

Haşhaşlı Revani

Gönderen Şeyma . Nis 8, 2008 in Tatlılar & Pastalar

Bir not: Cevap yazılmamış çok sayıda yorum biriktiği için sadece sorusu olanlara cevap verebildim. Ama hepinizin yorumlarını yüzümde bir tebessümle, büyük bir keyifle okudum. Güzel düşünceleriniz ve içtenliğiniz için hepinize gerçekten çok teşekkür ederim. Elbette beğenilmeyen tarifler, olumsuz yorumlar da olacaktır. Ancak ilgililerden ricam bunları belirtirken “ben bu tarifi biliyordum zaten”, “çok iğrenç oldu” şeklinde değil de, memnuniyetsizliklerini daha kibar ve uygun bir dille yazmaları. Genelde olumsuzlar da dahil yazılan her yorumu yayınlıyorum. Bu tarz yorumlar beni değil, aksine yazanı küçük düşürür, onun kişiliğini yansıtır diye düşünüyorum. Bu arada “iğrenç” dediklerimizin de birer “nimet” olduğunu ve dünyada yaşayan bazı insanların bunlardan mahrum olduğunu unutmayalım. Hepimiz ayrı bireyleriz, hepimizin ayrı alışkanlık, huy ve zevkleri var. Damak tadımıza uymayan birşeyi denemek ve yemek zorunda değiliz, öyle değil mi?:) Anlayışınız ve güzel yorumlarınız için bir kez daha teşekkür ediyorum…

Gittiğimiz bir misafirlikten dönüşümüzde, değişik şeyler sevmeyen babam bu tatlı için “Şeyma, o ne nefis tatlıydı öyle!” demişti. Pazar günü evde olmayı fırsat bilerek, yoldan gelecek olan anne ve babam için tatlıyı bir de ben denedim. Araştırırken 2-3 farklı tarif buldum. Şerbet miktarı, un – yumurta miktarı birbirinden çok farklı ve çelişkili tariflerdi. Oktay Usta‘nınkini denemeye karar verdim. Orjinal tarifte bahsedildiği gibi yağlanan tepsiyi haşhaşla kaplamadım, sadece hamuruna ekledim. Bir de şerbeti bir dahaki sefer 1,5 değil de 2 su bardağı ölçüsünü kullanarak yapacağım. Şerbetli olmasına rağmen oldukça hafif bir tatlı oldu.

Devamını okuyun…

Etiketler: , ,