Yazdırma Seçenekleri:

Ramazan Pidesi (Fırın Usûlü)

Malzemeler (Bu ölçüler 2 adet pide için)
 5 su bardağı un
 1 paket instant maya
 2 su bardağı su *
 1 çay kaşığı tuz
 Üzerine serpmek için bol susam & çörekotu
 * Kullanılan unun cinsine göre su miktarı değişebilir, suyu dikkatlice ekleyin. Bana 2 bardak su tam geldi.
Üzerine Sürmek İçin
 1 adet yumurta sarısı
Bulamaç İçin
 1 tatlı kaşığı un
 1 tatlı kaşığı pekmez
 2 yemek kaşığı su
Yapılışı
1

5 su bardağı unu genişçe bir yoğurma kabına alın, unun orta kısmını açın ve instant mayayla tuzu ilave edin. Suyu yavaş yavaş ilave ederek elinizle karıştırın. Ele oldukça yapışan, yumuşak bir hamur olacak. Hamur ne kadar cıvık olursa pideler o kadar yumuşak olur, hamur katı olursa pideler de sert olur. Hamuru 5 - 10 dk. boyunca yoğurun (mutfak şefi de kullanabilirsiniz), yoğurdukça giderek toparlanacak. Elinizdeki hamurları da sıyırın, hamurun üzerine biraz un serperek hamuru toparlayın. Üzerini streç filmle kapatıp yaklaşık 1 saat kadar hamur 2 katına çıkana kadar mayalandırın. İşte kabarıp iki katına çıkmış yumuşacık pide hamurumuz...

2

Hamuru unlanmış masaya veya tezgaha alın. Elinizle alacaksanız elinizi sık sık unlayın ki hamur yapışmasın. Çünkü eliniz hamura bir kere batar ve bulaşırsa giderek hamur toplar. Ben elimi hiç sürmeden spatulayla aldım masaya, bu şekilde çok rahat oluyor.

3

Hamurun üzerine biraz un serpin, elinizi de unlayın ve hamuru biraz toparlayın. Daha sonra hamuru 2 eşit parçaya bölün, beze yapın.

4

Üzerini temiz bir bezle örtüp 15 dk. dinlendirin.

5

Biraz daha kabaran bezelerin her birini yağlı kağıt serilmiş bir fırın tepsisine alın. Yağlı kağıt kullanmayıp zemine un serperek de alabilirsiniz, bu şekilde de yapışmadan gayet güzel oluyor.

6

Bezeleri isterseniz merdaneyle açarak büyütün, ister elinizle bastırarak açın.

7

Üzerine yine temiz bir bez örtüp 30 dk. kadar da tepsi mayasına bırakın. Bu arada fırınınızı da 200 dereceye yavaştan ayarlayın ki hazır olsun. En alt rafa da ısıya dayanıklı bir kase içince su koyun, pidelerimizin yumuşak olması için bu önemli bir püf noktası.

8

Bu arada üzerine süreceğimiz malzemeleri hazırlayalım. Klasik fırın pidesi için bir kasede pide başına 1 yumurta sarısını çırpın. Yumurta kokusunu sevmeyenler bir kasede un, pekmez ve suyu çırparak bulamaç hazırlayıp sürebilir.

9

Sıra geldi son aşamalara... Pidelerin üzerine yumurtayı veya bulamacı sürün. Tüm 4 parmağınızın uçlarını aynı hizaya getirerek parmak uçlarıyla pideye istediğiniz gibi şekil verin. Bu arada bu işlemi tepsi mayasından sonra yapıyoruz çünkü şekillendirdikten sonra tepsi mayası yaparsak izler belirgin olmaz.

10

Bu yumurta sarısı sürülmüş pidem. Bunun kenarını çerçeveli denedim.

11

Bu da bulamaçlı pidem. Pekmezli olduğu için haliyle rengi biraz daha koyu görünüyor. Bunu da çerçevesiz denedim :) Tabi ikisinin de üstüne olmazsa olmazım bol susam ve çörekotu...

12

200 derecede iyice ısınmış olan fırında pideleri güzelce kızarana kadar pişirin. Çıkınca üzerine temiz bir bez örtüp biraz dinlendirin.