Yazdırma Seçenekleri:

Nefis Kabak Tatlısı

Malzemeler
 2 kg. bal kabağı (kestane kabak)
 3 veya 3,5 su bardağı şeker
 1/2 çay bardağı kadar su
Yapılışı
1

Bal kabaklarını soyup dilimleyin ve büyük olmayan parçalara kesin. Biz pazardan hazır soyulup dilimlenmiş olanlardan alıyoruz. Yalnız ben parçaları yine de 2'ye kesip biraz daha küçültüyorum. Çok büyük parçalar olunca şekeri içine çekmiyor çünkü.

2

Kabakları geniş ve yayvan bir tencereye dizin. Şekerin 1,5 bardağını kabakların üstüne serpin ve kapağı kapalı olarak en az 2 - 3 saat bekletin. Bu süre daha uzun da olabilir, şekerle bekledikçe kabaklar suyunu salacak. Şekerin kalanını kabaklar pişerken posta posta kullanacağız yukarıda bahsettiğim gibi.

3

Bu sürenin sonunda kabakları pişirmeye başlayabiliriz. Bu aşamada kabakları garantiye almak ve biraz da şerbetli olmasını isterseniz 1/2 çay bardağı kadar su ilavesi yapın. Ben genelde su ilave etmeden, suyunu tam ucu ucuna çekecek şekilde hatta hafif karamelize olmuş seviyorum. Eşim şerbeti biraz bol olunca seviyor, bazen de onun sevdiği gibi olsun diye su ekleyerek yapıyorum. İlk başta harlı ateşte kaynamaya bırakın, kaynayınca altını kısın ve kapağı kapalı olarak pişmeye bırakın. Bir süre sonra kalan şekerin bir kısmını daha serpin. Sonra arada kapağını açık olarak pişirin. Arada kapağı kapatın. Sonra kalan şekerden biraz daha serpin. Arada kulplardan tutarak tencereyi dairesel hareketlerle sallayarak kabakların hafif karışmasını sağlayın. Biraz daha kapağı açık pişirin. Yaklaşık 1,5 - 2 saat kadar kapağı bazen açıp bazen kapatarak, 2 - 3 seferde şekeri ekleyerek pişirmeye devam edin yani. Kabağın pişmesi daha kısa bir süre tutuyor aslında ama uzun piştikçe şeffaflaşıp parlayacak ve lezzetlenecek. Tabi bu arada su kontrolü yapmayı ve gerekirse (ki genelde gerekmiyor) ilave yapmayı ihmal etmeyin. Bu son aşamalarda köpük köpük koyu bir şerbet olacak.

4

Kabaklar bu sürenin sonunda şeffaf ve parlak bir şekilde pişmiş olacak. Bir servis kabına alıp şerbetini de üzerine dökün. Afiyet olsun.