Yazdırma Seçenekleri:

Konya Kebabı

Malzemeler
 1,5 kg. et
 2 adet soğan
 1/2 su bardağı zeytinyağı
 2 - 3 yemek kaşığı sirke
 1 tatlı kaşığı karabiber
 1 tatlı kaşığı pul biber
 1 tatlı kaşığı kekik
 Tuz
Yapılışı
1

Önce etimizin terbiyesini hazırlayalım. Soğanları piyazlık doğrayın, geniş bir kaba alın. Üzerine az tuz döküp (çok olmasın ki, eti sertleştirmesin) soğanları biraz ovun ki, sulansın ve ete daha çok aroma katsın. Üzerine yağ, eti güzelce yumuşatması için sirke ve baharatları da ilave edip karıştırın.

2

Etleri hemen hemen aynı boyda olacak şekilde iri parçalara ayırın.

3

Daha sonra parça etleri terbiyeye ilave edip güzelce harmanlayın. Kabın üzerini kapatın, marine olması için buzdolabına kaldırın. Bu şekilde en az 2 saat beklemesi lazım. Ne kadar beklerse o kadar lezzetli olur. Mesela akşam pişirecekseniz sabahtan terbiyeleyebilirsiniz.

4

Et parçalarını alıp düdüklü tencereye dizin. Alırken soğanlarını tamamen ayıklamayın, hatta tencerenin dibine de soğanlardan biraz koyarsanız çok lezzetli olur. Uzun süre pişeceği için soğanlar görünmeyecek bile.

5

Hiç su ve yağ vs. koymadan düdüklü tencerede 1 – 1,5 saat kadar kontrollü olarak pişirin. Bu süre düdüklü tencereye, etin miktarına, sertliğine göre değişir. Ama pişerken çıkan kokudan kendini zaten belli ediyor.

6

Düdüklü tencereyi açtığınızda çok sulu bir haldeyse kapağı açık şekilde harlı olarak biraz kaynatın, fazla suyu buharlaşsın. Tabi bu arada etlerin dışı da hafif karamelize olsun…