Yazdırma Seçenekleri:

Kızılcık Konsantresi

Malzemeler
 5 kg. kızılcık
 2,5 - 3 kg. kadar toz şeker
 Su
Yapılışı
1

Kızılcıkların saplarını ve eğer varsa ezik - çürüklerini ayıklayın, yıkayıp süzgece alın. Süzülünce geniş bir tencereye alın ve üzerini çok az geçecek kadar su ilave edin. Benimkiler yaklaşık 3 parmak geçiyordu. Altını açıp kaynamaya bırakın. Kaynar su kullanırsanız kaynama süresini hızlandırırsınız.

2

Yaklaşık 20 - 30 dk. kaynamaya bırakın. Kızılcıklarımız bu arada çatlasın, iyice yumuşasın... Sonra ocağın altını kapatın ve kapağını kapatıp kızılcıklar içinde en az 30 dk. daha bekletelim ki ekşisi ve tadı iyice çıksın.

3

Süre dolunca geniş bir kaba oturttuğunuz geniş bir süzgece kızılcıkları alın.

4

Şimdi şekeri ilave edebiliriz... Şeker ölçüsünü yaklaşık olarak verdim. Kaynadıkça kıvamlanacak. Cıvık pekmez gibi olacak. Komposto gibi su kıvamında olmayacak. Ara ara çay bardağına 1 - 2 parmak koyup üzerine su ilave edip tadına bakabilirsiniz. Gerekirse biraz daha şeker veya su ilavesi yapabilirsiniz. Bu şekilde 5 - 10 dk. daha kaynamaya bırakın.

5

Kavanozları bir havlu yardımıyla tutun. Büyükçe bir cezve veya akıtmadan doldurmaya elverişli bir kap yardımıyla kavanozları üstten 1 parmak boşluk kalacak şekilde doldurun. Kapağını sıkıca kapatın ve kavanozu dikkatlice ters çevirin ki sıcağı sıcağına vakumlansın. Bu arada kavanozu ters çevirirken kendinize doğru değil de karşınıza doğru çevirirseniz olası yanma riskini en aza indirirsiniz, çünkü çok nadir de olsa kapak tutmayıp akma yapabiliyor.

6

Kavanozları ters bir şekilde soğumaya bırakın ve sene içinde ağız tadıyla içmek ümidiyle kilere veya dolaba kaldırın :) Afiyet olsun.