Yazdırma Seçenekleri:

Kıymalı Girit Kabağı Dolması

Malzemeler
 10 adet girit kabağı
 100 - 150 gr. kıyma
 2 çay bardağı pirinç
 1 adet soğan
 1/2 tatlı kaşığı salça
 1/2 tatlı kaşığı biber salçası
 Tuz
 Karabiber
 Pul biber
Salçalı Su İçin
 1 tatlı kaşığı sumak
 1/2 yemek kaşığı salça
 1 - 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 Tuz
Malzemeler
1

Soğanları minik küpler halinde doğrayın, bir kaba alın. Üzerine yıkanıp süzülmüş pirinci, kıymayı, salçaları, tuzu ve baharatları ekleyip güzelce karıştırın.

2

Yıkadığınız kabakları isterseniz soyun, ister kabuklu bırakın. Tepe kısımlarını kesin, çay kaşığı yardımıyla kabakların içlerini oyun. Kabakların içlerine tuz serpin. Bıçakla kabakların altını birer veya ikişer kere delin. Böylelikle pirinçler pişirme esnasında daha rahat su alıp pişebilecek.

3

Kabakların içini hazırlamış olduğunuz kıymalı - pirinçli içle üstten 1 cm boşluk kalacak şekilde doldurun. Arada boşluk kalmayacak şekilde bir tencereye dizin. Dolmaların üzerine birer dilim domates koyun. Dilerseniz kabakların tepelerini kullanabilirsiniz.

4

Bir kaseye 1 tatlı kaşığı salçayı alın. Üzerine tuzu, zeytinyağını ve bir miktar da su ekleyip salçayı ezin ve tencereye dökün. Salçalı suyun dolmaların yarısına kadar gelmesi gerekiyor. Salçalı suya biraz sıcak su ilavesi yaparak bu seviyeye gelmesini sağlayın. (Annem dolmalar kaynarken salçalı suyun içine girebilecek şekilde olması gerektiğini söylüyor).

5

Dolmalar kaynamaya başlayınca ocağın altını azaltın, kısık ateşte pirinçleri pişene kadar pişirin.