Yazdırma Seçenekleri:

İlk Aşurem

Malzemeler
 1,5 su bardağı aşurelik buğday
 1/2 su bardağı nohut
 1/2 su bardağı kuru fasulye
 2 su bardağı şeker
 5 adet kuru incir
 5 adet kuru kayısı
 1 çay bardağı çekirdeksiz kuru üzüm
 1/2 elma
 1 çay bardağı fındık
 1 çay bardağı süt
 1 adet portakal kabuğu rendesi
 8 - 10 adet karanfil
 1 - 2 parça kabuk tarçın
Yapılışı
1

Nohutu ve kuru fasulyeyi ayrı ayrı kaselerde geceden ıslattım. Orijinal tarifte buğday da aynı şekilde soğuk suya ıslanıyordu, ben de önce soğuk suya ıslattım ama tavsiyeler üzerine daha kolay yumuşaması için buğdayı bir tencereye alıp üzerine bolca su doldurdum ve ocakta bir taşım kaynattım. Altını kapatıp bu suyun içince sabaha kadar ıslanmaya bıraktım.

2

Ertesi güne buğdaylar bayağı şişmiş ve yükselmişti.

3

Buğdayı 5 lt.lik bir tencereye aldım, üzerine bol su ilave ettim ve kaynamaya bıraktım. Biraz pişince soyulmuş bir elmaya 8 - 10 karanfil batırıp içine attım. Elma pişene kadar kaynatıp içinden geri çıkardım.

4

Nohut ve fasulyeyi de düdüklü tencerede haşladım. Biraz yumuşakça olmasına dikkat ettim. Kimi ayrı ayrı haşlıyormuş ama ben ikisini aynı anda pişirdim, güzel denk geldi.

5

Kuru üzümü bir kasede kaynar suda ıslattım, 10 dk. sonra süzdüm. Kuru incir ve kayısıları da minik minik doğradım. Kimisi inciri de kaynatıp suyunu döküyormuş aşureyi karartıyor diye ama ben öyle bir işlem yapmadım. Elmayı da minik minik doğradım.

6

Buğday bayağı bayağı pişince nohut ve fasulyeyi de ekleyip 10 dk. daha pişirdim.

7

Daha sonra üzümü, doğranmış kuru meyveleri, elmayı ve portakal kabuğu rendesini de ekleyip 5-10 dk. daha pişirdim. İnciri bu renk karartma olayından dolayı içine koymayanlar da varmış ama ben rengi pek sorun etmiyorum açıkçası, benim için lezzeti yerinde olsun tamamdır :) İnciri içine koymama rağmen hiç de kararmadı, belki incirin cinsi de etkilidir. Gelen bir tavsiye de doğranmış incirleri kasenin dibine koyup aşureleri üzerine doldurmak şeklindeydi, o da mantıklı geldi. Size de fikir olsun.

8

En son şeker, süt ve fındığı da ilave edip 5 dk. kadar kaynattım. Şeker ölçüsü ideal geldi bana ama yine de tadıp damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Soğudukça şeker tadını daha çok belli ediyor unutmayın.

9

Pişen aşureyi ocaktan alıp kaselere doldurdum. Kıvamını biraz sulu tutmak gerekiyor çünkü bekledikçe kıvam illa ki koyulaşıyor. İlk defa yaptığım için beni en çok kıvamını ayarlama kısmı tedirgin ediyordu. Bayağı sulu bir aşureydi ama tabi ki akşama biraz daha katılaşmıştı. Ben çok koyu sevmediğim için bir dahaki sefer daha da sulu bırakacağım.