Yazdırma Seçenekleri:

Haşhaşlı Çörek – Ana

Malzemeler
 2 kg. un
 1/2 su bardağı zeytinyağı
 3 - 4 yemek kaşığı yoğurt
 1,5 paket yaş veya instant maya
 1,5 tatlı kaşığı tuz
 Aldığı kadar su (ılık)
İçi İçin
 Haşhaş (kavrulup dövülmüş)
 Çekilmiş ceviz
 Zeytinyağı
 Tahin
Üzeri İçin
 Yumurta
 Susam
Yapılışı
1

Ön hazırlık olarak bir tabakta haşhaşı ve arzunuza göre dövülmüş cevizi karıştırın. Osmancık'ta 'haşhaşlı çörek' ve 'cevizli çörek' aynı hamurdan ayrı ayrı yapılan iki çeşit çörektir. Ancak annem çoğu zaman haşhaşa ceviz ilave ediyor. Bu iki malzeme için belirli bir ölçü söyleyemeyeceğim, genelde kullandıkça duruma göre ilave yapıyoruz.

2

Büyük bir yoğurma kabına unu alın. İnstant maya kullanacaksanız direkt unun üzerine dökün. Yaş maya kullanacaksanız yarım su bardağı ılık suda eritip una ilave edin. Yağı, yoğurdu ve tuzu ilave ettikten sonra ılık su ilave ederek yoğurun. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde etmeniz gerekiyor. Hamurunuz hazır olunca üzerine nemli bir bez örtüp hacmi iki katına çıkana kadar mayalandırın.

3

Mayalanan hamuru dörde bölün. Parçalardan birini un serptiğiniz zeminde merdane yardımıyla biraz açın. Yaklaşık olarak yarım cm civarında olması yeterli. Açtığınız hamurun üzerine hamuru kaplayacak kadar sıvı yağ dökün. Hamurun bir ucunu, diğer tarafa bir kaç defa kapatmak suretiyle yağın hamura sürülmesini sağlayın. Hamuru geri açın, üzerine 2 - 3 yemek kaşığı tahin sürün. Orijinal tarifte annemin söylediğine göre tahin sürülmüyormuş, yıllar önce bir komşusundan öğrenmiş. İki tarifi harmanlayarak kendi tarifini çıkarmış ortaya. Tahini güzelce sürdükten sonra üzerine bol miktarda haşhaşlı - cevizli karışımdan serpin.