Yazdırma Seçenekleri:

Buruşuk Baklava (Gazete Baklavası)

Malzemeler
 2 adet yumurta
 1 kg. un
 1/2 kg. buğday nişastası
 Bir fiske tuz
 2 yemek kaşığı sirke
 1/4 limonun suyu
 350 - 400 gr. tereyağı
 1 kg. ceviz
 Aldığı kadar su (süt baklavanın yumuşamasına sebep olduğu için su kullanılır)
Şerbeti İçin
 2 lt. su
 2 kg. şeker
 1 çay kaşığı limon tuzu
Yapılışı
1

Bir kaba 1 kg. unu koyun, ortasını açın. Tuzu, yumurtaları, sirkeyi,limon suyunu ve suyu ekleyip yoğurun. Buğday nişastasını eklemeyin, onu yufkaları büyütürken kullanacağız. Hamurun kıvamının kulak memesi kıvamında olması gerekiyor. Yoğurduğunuz hamurun üzerine nemli bir bez örterek yarım saat kadar dinlendirin. Hamur dinlendiği zaman yufkaları açmak daha kolay olacaktır.

2

Hamurdan yumurta büyüklüğünde bezeler koparın. Bizden aşağı - yukarı 20 adet kadar çıktı. Bu bezeleri 15 cm. çapında yufkalar olana kadar unla açın. Sonra unu silkeleyin. Bu aşamadan sonra yufkaları buğday nişastasıyla büyütün. Buğday nişastası hamurun biraz daha yumuşak olmasını sağlıyor. Yufkaları incecik hale gelene kadar açın. Ne kadar ince ise o kadar makbuldür. Yani belli bir büyüklüğe kadar değil, belli bir inceliğe göre açmanız gerek.

3

Bütün yufkaları açın, açtığınız yufkaları oklavaya sarın, kenarlardan tutarak ortaya çekerek büzün.

4

Buruşan yufkaları temiz bir sofra bezinin üzerine açarak serin. Yalnız oluşan pilelerin kaybolmamasına dikkat edin.

5

Yufkaları bir müddet kurumaya bırakın. Çok da kıtır kıtır kurumayacaklar tabi ki, hamur halinde olmayacak sadece. İlk serdiğiniz yufkadan başlayarak yufkaların yuvarlak olan uç kenarlarını kesin ve yufkanın içine serin. Buradaki amaç yufka rulo yapıldığı zaman her dilimin eşit kalınlıkta olmasını sağlamak.

6

Yufkanın içine bol ceviz koyun.

7

Kol böreği sarar gibi rulo yaparak sarın.

8

5 - 6 cm. uzunluğunda dilimler meydana gelecek şekilde dilimleyin.

9

Tepsiye dizin. Dikdörtgen ya da kare tepsiye veya borcama dizebilirsiniz. Ancak genelde yuvarlak tepsiye tepsinin dış tarafından başlayarak iç içe geçmiş halkalar halinde diziliyor. Bu da servis edilene kadar hoş bir görüntü oluşturuyor.

10

Bir tavada tereyağını eritin, hafiften kızartın. Tereyağını sıcakken baklavaların üzerine gezdirin. En fazla 150 derecede ağır ağır pişirin. Çok fazla kızarmaması gerekiyor. Ne kadar beyaz pişerse o kadar iyidir. Pişen baklavayı fırından alın. Soğumaya bırakın.

11

Şerbeti hazırlamaya başlayabiliriz. Şekerle suyu şerbet kıvamına gelene kadar kaynatın. Şerbeti ocaktan almadan önce içine limon tuzunu ilave edin. Limon tuzu baklavanın şekerlenmesini engelliyor.

12

Şerbeti ocaktan aldıktan 5 - 10 dk. sonra baklavanın üzerine dökün. Baklava soğuk, şerbet sıcak olmalı.