Yazdırma Seçenekleri:

Beyaz Peynirli Semizotu Salatası

Malzemeler
 1 bağ semizotu
 1 adet kuru soğan
 2 adet domates
 Konserve mısır
 Beyaz peynir (mümkünse ezine)
 Taze nane (yoksa dereotu veya kuru nane de olur ama en harikası taze nane)
Sosu İçin
 Limon suyu
 Zeytinyağı
 Tuz
Yapılışı
1

Öncelikle semizotunu ayıklayıp güzelce yıkayın. Salatanın vakit alan tek zor tarafı bu. Fazla suyunu almak için salata kurutucusuyla güzelce kurutun.

2

Yıkanan semizotlarının yapraklarını kopararak saplarından ayırın, yaprakları servis tabağının zeminine yayın. Dilerseniz saplarıyla beraber doğrayarak da kullanabilirsiniz ama tek yapraklar kulanılınca yemesi daha güzel oluyor. Ben saplarını çiğ çiğ yemeyi çok seviyorum ve asla ziyan etmiyorum. Çok miktarda sap olunca soğan ve salçayla kavurarak minik bir zeytinyağlı tabağı yapıyorum.

3

Kuru soğanı ince ince kıyın. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz dökün ve elinizle güzelce ovun. Bu işlemi tel süzgeç içinde yapmanızı öneririm. Bu şekilde 10 dk. kadar beklettikten sonra musluğun altına tutun ve tuzu akıncaya kadar soğanları biraz daha ovarak yıkayın. Bu şekilde soğanların acısını çıkarmış oluyoruz. Soğanların suyu süzülünce semizotunun üzerine yayın.

4

Domateslerin kabuklarını soyun ve küp küp doğrayın. Salatanın üzerine domatesleri de yayın. Konserve mısırı da üzerine serpin.

5

Küçük bir kapta salatanın sosunu hazırlayın ve sonra salatanın üzerine gezdirin.

6

En son olarak beyaz peyniri bir tabakta çatalla ezin. İçine ince kıyılmış taze naneyi de karıştırın. Peynirli nane karışımını salatanın en üzerine serpin. Peynir kısmında tereddüt edecek olanlar için söylüyorum ki; hiç tereddüt etmeden muhakkak deneyin. Bu salatanın öldürücü darbesi işte bu detay, kesinlikle tiryakisi olacaksınız :)