18

Tuzlu Pastane Kurabiyesi ve Reçelli Kelebek Kurabiye

Gönderen Şeyma . Oca 22, 2009 in Kurabiyeler, Tuzlular

Nilgün ablanın iki tarifi de Pastacı Kız‘dan.

Nilgün ablanın iki tarifi de Pastacı Kız‘dan.

Devamını okuyun…

Etiketler: , , ,

 
11

Elmalı & Zencefilli Kek

Gönderen Şeyma . Nis 12, 2006 in Kekler

Bu nefis keki sitemi ilk açtığım zamanlarda Serra’yla yapmıştım. Yine güzel güzel resmini çekmiştim, sonrasında kızlarla afiyetle yemiştik. Ama siteme resimleri ve tarifi ekleyemeden bilgisayarımda bir problem oldu ve malesef dosyalarımı kurtaramadan format atmak zorunda kaldım. Dolayısıyla bu kekle beraber bir sürü tarifim de silinmiş oldu. Aylardır Serra’yla “O kekten bi daha yapalım” derken nihayet sıvadık kollarımızı ve geçtik mutfağa…

Bu tarif aynı zamanda “Practical Cooking – Baking” kitabımdan denediğim ilk tarif. Bunun gibi 4 güzel ingilizce tarif kitabım daha var ama bilin bakalım neyim yok? Evet, vaktim yok :) Kitaplar ingilizce olduğundan mıdır nedir, fiyatları uygun. Türkiye’de bu kalitede bir kitaba bayağı para ödemek gerekiyor. Bu İngilizler bazen burada bulunmayan malzemeler kullandığı için ben kendimce biraz değiştirdim tarifi.

Devamını okuyun…

Etiketler: , , , ,

 
7

Labneli – Vişneli Milföy

Gönderen Şeyma . Nis 10, 2006 in Tatlılar & Pastalar

Geçen haftalarda babam bir gazetenin pazar ekini uzattı ve “bize bunlardan bundan yapsana” dedi. Babam hazır özel bir istekte bulunmuşken ben de hemen yapiyim diye düşündüm. Tabi önce dondurma almak gerek. Malum her zaman bulunmuyor evde. Markete bir uğradığımda aldım, dondurucuya koydum. 1 hafta boyunca “Baba bu akşam yapiyim mi?” diye sordum, ama her seferinde cevap “Ya bu akşam değil de sonra yapalım” oldu. Neyse ki Cumartesi akşamı beklenen teklif geldi ve mutfağa attım kendimi. Çok kolay, pratik ve değişik bir lezzet. Milföyler sıcak, dondurma soğuk, nefis bir lezzet… Az da olsa apartman sakinlerine de birer tabak hazırlamayı ihmal etmedim. Tekrar yapacağım tarifler arasına girdin “Labneli – Vişneli Milföy”, takdir ettim seni :)

Devamını okuyun…

Etiketler: , ,

 
7

Marmelatlı – Fındıklı Kurabiyeler

Gönderen Şeyma . Mar 12, 2006 in Kurabiyeler

Devamını okuyun…

Etiketler:

 
4

Reçelli – Elmalı Kek

Gönderen Şeyma . Kas 7, 2005 in Kekler

Yağsız olması ve üzerine dökülen reçel sebebiyle hafif ve değişik bir kek.

Devamını okuyun…

Etiketler: , , ,