35

Haşhaşlı Revani

Gönderen Şeyma . Nis 8, 2008 in Tatlılar & Pastalar

Bir not: Cevap yazılmamış çok sayıda yorum biriktiği için sadece sorusu olanlara cevap verebildim. Ama hepinizin yorumlarını yüzümde bir tebessümle, büyük bir keyifle okudum. Güzel düşünceleriniz ve içtenliğiniz için hepinize gerçekten çok teşekkür ederim. Elbette beğenilmeyen tarifler, olumsuz yorumlar da olacaktır. Ancak ilgililerden ricam bunları belirtirken “ben bu tarifi biliyordum zaten”, “çok iğrenç oldu” şeklinde değil de, memnuniyetsizliklerini daha kibar ve uygun bir dille yazmaları. Genelde olumsuzlar da dahil yazılan her yorumu yayınlıyorum. Bu tarz yorumlar beni değil, aksine yazanı küçük düşürür, onun kişiliğini yansıtır diye düşünüyorum. Bu arada “iğrenç” dediklerimizin de birer “nimet” olduğunu ve dünyada yaşayan bazı insanların bunlardan mahrum olduğunu unutmayalım. Hepimiz ayrı bireyleriz, hepimizin ayrı alışkanlık, huy ve zevkleri var. Damak tadımıza uymayan birşeyi denemek ve yemek zorunda değiliz, öyle değil mi?:) Anlayışınız ve güzel yorumlarınız için bir kez daha teşekkür ediyorum…

Gittiğimiz bir misafirlikten dönüşümüzde, değişik şeyler sevmeyen babam bu tatlı için “Şeyma, o ne nefis tatlıydı öyle!” demişti. Pazar günü evde olmayı fırsat bilerek, yoldan gelecek olan anne ve babam için tatlıyı bir de ben denedim. Araştırırken 2-3 farklı tarif buldum. Şerbet miktarı, un – yumurta miktarı birbirinden çok farklı ve çelişkili tariflerdi. Oktay Usta‘nınkini denemeye karar verdim. Orjinal tarifte bahsedildiği gibi yağlanan tepsiyi haşhaşla kaplamadım, sadece hamuruna ekledim. Bir de şerbeti bir dahaki sefer 1,5 değil de 2 su bardağı ölçüsünü kullanarak yapacağım. Şerbetli olmasına rağmen oldukça hafif bir tatlı oldu.

Devamını okuyun…

Etiketler: , ,

 
11

Frambuazlı Parfe

Gönderen Şeyma . Kas 21, 2006 in Tatlılar & Pastalar

Meyveli Tartöletlerden artan kremayı bu şekilde değerlendirdim. Tartöletin üzerini süslemek için 15 – 20 tanesini kullandığım dondurulmuş frambuazların kalanının bir kısmını bu şekilde kullanmış oldum.

Devamını okuyun…

Etiketler:

 
13

Meyveli Tartölet

Gönderen Şeyma . Kas 19, 2006 in Tatlılar & Pastalar

Tartölet yaparken kullanmak üzere aldığım kalıplarım nihayet işe yaradı… Tarifi Melda‘dan aldım, birkaç değişiklikle sizlere sunuyorum.

Hamur ölçüsünü Melda’nınkinin 3 katı, kremayı ise yarısı kadar yazıyorum. Böylesi daha iyi olacaktır. Benim kremam çok miktarda arttı, ben de artanıyla Frambuazlı Parfe yaptım. Benden 9 adet tartölet çıktı, ama parfe yapacak kadar çok kremam arttı.

Devamını okuyun…

Etiketler:

 
3

Muzlu Rulo Tavuk Göğsü

Gönderen Şeyma . Tem 26, 2006 in Tatlılar & Pastalar

Devamını okuyun…

Etiketler: , ,