2

Bademli & Fındıklı Hurmalar

Gönderen Şeyma . Ağu 20, 2011 in Tatlılar & Pastalar

Dergideki bademli hurma tarifini görünce Ramazan’da olmazsa olmaz diyerek denedim bu tarifi. Tariftekinden farklı olarak bir kısmının içine fındık koydum. Fındıklar kavrulmuş olduğu için fındıklılar daha lezzetli oldu, hurmaların içini doldurmadan önce bademleri de kavurmak daha yerinde olacak galiba. Tarif Sofra Dergisinin Ağustos 2011 sayısından, benim uyguladığım haliyle;

Devamını okuyun…

Etiketler: , ,

 
13

Uzi

Gönderen Şeyma . Ağu 18, 2010 in Börekler & Hamur İşleri, Pilavlar & Dolmalar, Yöresel Lezzetler

Evde pişen yemekten bir tabak komşuya vermek ve komşunun da tabağı güzel bir yemekle iade etmesi en güzel geleneklerimizden biri olsa gerek. İnsanların apartmanlarında komşularını tanımadan oturduklarından muzdarip oldukları bir zamanda, biz güzel komşuluktan ve bu gelenekten en güzel nasiplenenlerdeniz. Güzel komşuluk kısmı hakkında yazılacaklar çok, ama ben daha çok ‘karşılıklı tabak gönderme’ kısmına değineceğim.

Arap yemeklerini tatma fırsatımız olduğundan daha önce burada bahsetmiştim. Semira teyzeden gelen tabaklar sayesinde tanıdığımız uzileri annem misafirlerimiz için yapınca hemen fotoğrafladım. İçi tavuklu – bademli pilav dolu olan bu börekler Şam mutfağına ait. Bu yemek düğün ama genellikle cenaze gibi özel günlerde tüketiliyormuş. Eskiden dışarıdan hazır olarak alınır ve tüketilirmiş ama günümüzde milföy kıvamındaki hazır yufkasını temin etmek mümkün olduğu için evlerde de yapılabiliyormuş. Orijinalinin pilavına da tavuk yerine kavrulmuş kıyma konuluyor.

Devamını okuyun…

Etiketler: , , , ,