Palamut Tava & Taze Kekikli, Sarımsaklı Mantar

Tezgahlarda yerini almışken…

Palamut tava için geniş bir tabağa bir miktar un koyun. Tuz ve karabiber ilave edip harmanlayın. Palamut dilimlerini bu karışıma güzelce bulayın ve biraz sıvı yağ koyduğunuz teflon bir tavada arkalı önlü kızartın. Kızaran balıkları havlu peçete serdiğiniz tabağa alıp yağını süzdürün.

Taze kekikli & sarımsaklı mantar için mümkün olduğunca küçük mantarları kullanmaya çalışın. Saplarını koparıp yıkadığınız mantarları fırın kabına alın. Bol miktarda sarımsağı bıçakla ince ince kıyıp matarların üzerine kıyılmış taze kekikle birlikte ekleyin. Bir miktar karabiber, tuz ve zeytinyağını da ilave edip harmanlayın ve fırına verip ara sıra karıştırarak 180 derecede pişirin.

En zevkli tarafı palamutları ve mantarları aldığınız tabağı yanına yakışabileceğini düşündüğünüz bir sürü malzemeyle süslemek. Benim seçimim soğan, roka ve közlenmiş biber oldu.

(Visited 11 times, 1 visits today)

2 Comments

  1. şükran ünal 17 Eylül 2012 at 16:15

    Sevgili arkadaşım kekikli sarımsaklı mantarla balığı görünce vallahi içine düşer gibi oldum hani..bazen insanın canı bir şeyi az yada çok çeker benim en son safhada çekti bunları bilmelisin, en kısa zamanda alıp yapacağım palamutu çok tüketmeyiz aslında etinin esmer olşundan mıdır nedir alışkanlığımız yoktur ama faydalı oluşu nedeniylşe bu sene buna ağırlık vereceğiz. İki gün önce iki palamutla lakerda yapmayı denedim ( Cunda da tadıp çok beğenmiştik). bakalım olursa yayına girecek blogda . kocaman sevgiler.

  2. Şeyma 18 Eylül 2012 at 16:10

    Sözde biz de iki balık sever olarak haftada 2 gün balık pişirecektik evde, 6 ayda 1 kere nasip oldu :) Fotoğraftakiler de annemde yediklerimiz. Lakerda hiç denemedim, merak ediyorum. Eklersen takipteyim :)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.