Soslu Patlıcan & Yoğurtlu Kabak

Özellikle et yemeklerinin yanına zeytinyağlı niyetine yapılabilecek güzel ve kolay bir seçenek…

Domates soslu patlıcan için patlıcanları alacalı soyun, küp küp doğrayın ve tuzlu suda 15 dk. kadar bekletin. Tuzlu su hem acısını alıyor, hem de patlıcanlar hafif su çektiği için kızartma esnasında fazla yağ çekmiyor ve ağır olmuyor. Süzdüğünüz patlıcanları kızgın yağda kızartın, havlu kağıt serilmiş bir tabağın üzerine alıp fazla yağını süzdürün. Bir sos tavasında rendelenmiş domatesleri 1-2 yemek kaşığı sıvı yağda kavurun, içine de birkaç diş sarımsak rendeleyip tuzunu ekleyin ve sos kıvamını alana kadar kaynatın. Servis tabağına kızarmış patlıcanları alın, üzerine domates sosu gezdirin.

Sarımsaklı yoğurtlu kabak kızartması içinse kabakların dışını soyun, yine küp küp doğrayın ve kızartın. Havlu kağıt serilmiş bir tabağın üzerine alıp fazla yağını süzdürün. Bir kapta hazırladığınız sarımsaklı yoğurtla karıştırın ve servis tabağına alın. Dilerseniz kabakları servis tabağına alıp yoğurdu üzerine gezdirebilirsiniz ama ben güzelce karıştığı zaman daha çok sevdiğim için bu şekilde yapıyorum.

Ufak bir püf noktası; kabaklar kızarırken çekirdeklerini döktüğü için yağı daha fazla kirletiyor gibi. Önce patlıcanı kızartıp kabağı sona bırakmanızda fayda var :)

(Visited 24 times, 1 visits today)

3 Comments

  1. yemek tarifleri 15 Ağustos 2011 at 03:21

    harika..

  2. durumutfak 15 Ağustos 2011 at 07:56

    Bence de kabağa yoğurt, patlıcana domates can verir..

  3. Şeyma 16 Ağustos 2011 at 00:00

    Lezzetini ikiye katlayıveriyor :)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.