Harmanlanmış Çay

Gönderen Şeyma . Kas 9, 2006 in İçecekler & Kompostolar |

Son 1 – 2 seneye kadar neredeyse hiç çay içmezdim. Hâlâ da pek içtiğim söylenemez, günde 2 veya 3 bardak en fazla. O da 1 çay bardağı kaynar suyun içine 4 – 5 damla dem eklenecek, tabi ona çay denirse. Annemle benim tabirime göre “zeytinyağı” gibi. Bu sebepten çayımızı kendimiz doldurmadığımız sürece, o çay bardağı; açılmak üzere tekrar mutfağa gider. Yani diyeceğim o ki; çaydan pek anlamam. Ama büroda içtiğim çay ile evdekinin farkını anlamak hiç de zor değil. Büroda içtiğim çaydan, acılık dışında hiçbir tat alamıyorum. Evdekinin ise hoş bir kokusu, güzel bir tadı var… Bir de böyle deneyin :)

Aşağıda ölçüleri veriyorum. Parantez içindekiler de bizim kullandığımız marka ve miktarlar.

Malzemeler
– 2 ölçü seylon çayı (TCM Best – 500 gr.)
– 1 ölçü altınbaş çay (Çaykur – 250 gr.)
– 1 ölçü çay çiçeği (Çaykur – 250 gr.)
– 2 ölçü normal çay (Lipton Yellow Label – 500 gr.)
– 1 ölçü doğu karadeniz çayı (Lipton Doğu Karadeniz Çayı – 250 gr.)
– Dilerseniz 2 – 3 yemek kaşığı kadar kokulu burcu çay

Yapılışı
1. Gerekli olan bütün malzemeleri büyük bir kapta harmanlayın. Bir poşet, kutu veya kavanozda muhafaza edebilirsiniz. Katacağınız kokulu burcu çay da ekleyebilirsiniz. Hoş bir koku ve tat verir.

4 Yorum

Fatma
Kas 10, 2006 at 15:32

Merhaba,
Ben demli çaya bayılırım..Çay içmediğim dönemimi hatırlamıyorum..Meyve çaylarından çok daha lezzetli bence..Sizinde dediğiniz gibi evde demlenen çay hiçbişeye benzemior..Farklı çayları karıştırmak aklıma gelmmeişti hiç..Denemeye değer sanırım.:) Sevgiler


 
Şeyma
Kas 13, 2006 at 00:06

Fatma Hanım çaya düşkünlüğünüz varsa bir de böylesini içmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Dediğim gibi pek düşkünlüğüm olmasa da harmanlanmamış çay içemiyorum:)


 
emel
Kas 25, 2006 at 21:08

Merhaba çok teşekkür ederim.Hep çayı harmanlardım ama bir türlü istediğim gibi olmazdı.sayenizde çok güzel oldu…


 
nly
Eyl 5, 2008 at 16:51

bende eskiden çok fazla çay içmezdim çünkü hep acımsı kötü kokular alırdım. Harmanlanmış çayı çok seviyorum fakat bu kadar zahmete girmemeniz için bi önerim var ofiste yeni bir marka keşfettik migros marketlerde bulunabilen “Murpa Harmanlanmış çay” gerçekten içimi insana farklı bir keyif veriyor. Herkese şiddetle tavsiye ederim..


 

Yanıtla