Taze Barbunyalı Pilav

Gönderen Şeyma . Tem 28, 2006 in Pilavlar & Dolmalar |

Geçen buzdolabını düzenlerken annemin gitmeden önce almış olduğu, ayıklamayı bekleyen taze barbunyayı ve taze bezelyeyi gördüm. Bezelyeyi derin dondurucuya kaldırdım, barbunyayı da babamın isteği üzerine yemek yapmak için ayıklayıp tekrar dolaba kaldırdım. Ertesi akşam eve babamdan sonra geldim ve barbunyayı babamın haşlamış olduğunu gördüm. Babamın da fikriyle “Taze Barbunyalı Pilav” yapmaya karar verdik. Barbunya, nohut ya da kuru fasulye gibi yemeklerin yanında pilav yemeye alışık bir millet olduğumuz için pilavı beğenmek de çok zor olmadı…

Mazlemeler
– 1 ölçü pirinç
– 1,5 ölçü sıcak su
– 1 ölçü haşlanmış iç barbunya
– Tuz
– Tereyağı
– Sıvı yağ

Yapılışı
1. Önce pirinci ayıklayıp yıkayın, süzün ve büyük bir kaba alın. Üzerine 1 tatlı kaşığı kadar tuz serpin. Üzerini 2 parmak geçecek kadar kaynar su ekleyip pirinci ıslayın. (En az 1 saat önceden ıslatılması yeterli).
2. Pirinçler yeterince bekledikten sonra teflon tencereye az miktarda sıvı yağ koyun. Pirinçleri süzüp tekrar yıkayın. Suyu iyice aktıktan sonra tenceredeki kızgın yağın üzerine ekleyin ve pirinçler hafif şeffaflaşana kadar kavurun.
3. Kavrulan pirincin üzerine haşlanan barbunyayı ekleyin. Üzerine kaynayan suyu ve tuzu ekleyip hafif karıştırın. En kısık ayarda pişirin.
4. Pilav pişince küçük bir tavada bir miktar tereyağını eritin, pilavın üzerine gezdirin. Pilavı narince karıştırıp bir miktar demlenmeye bırakın.

Etiketler: ,

Yanıtla