Kavunlu – Nektarinli Kokteyl

Gönderen Şeyma . Tem 19, 2006 in İçecekler & Kompostolar |

Annemin olmadığı şu günlerde büro – mutfak arasında mekik dokuyorum. “Pazartesi mutfağı, salı oturma odasını, çarşamba salonu, perşembe – cuma günleri de yatak odalarını temizler, anneme temiz bir ev bırakırım” diye düşünsem de, plak “mutfak temizleme” bölümünde takıldı. Pazartesiden beri hergün sadece mutfak topluyorum :) Diğer odalarda tık yok. Buzdolabını düzenlerken buruşmuş, bozulmasına az kalmış 3 – 4 nektarin, 2 veya 3 dilimlik de kavun vardı. Şimdi atmaya da insanın gönlü el veriyor mu? “Ne yapsam, ne yapsam?” derken, aklıma geçen kitapçıda gördüğüm yabancı bir kokteyl kartelasından aklımda kalan tarifler geldi. Ben de ilk meyve kokteyli denememi yapmış oldum böylece.

Malzemeler
– 2 ölçek elma suyu (İstediğiniz herhangi bir meyve suyu da olabilir)
– 3 ölçek kavun püresi
– 3 ölçek nektarin püresi
– Dilerseniz tatlandırmak için bir miktar bal

Yapılışı
1. Bir kaseye veya sürahiye 2 ölçek meyve suyunu koyun. Blendırda püre haline getirdiğiniz nektarini ve kavunu da ekleyin. Tatlandırmak isterseniz bir miktar bal ekleyebilirsiniz. Ama kavun tatlı bir meyve olduğu için pek gerek duymadım.
2. Karışımı dilerseniz süzerek, dilerseniz süzmeden bardaklara doldurun. Ben süzmeden, posalı olarak koydum. Kıvamı da biraz koyu olmuş oldu tabi. Süzerseniz kıvamı daha akışkan olabilir. Daha da akışkan yapmak için meyve suyu miktarını arttırabilirsiniz. Ölçü olarak da çay bardağı kullandım. Babamla birer bardak içtik bu nefis şeyden… :)

6 Yorum

nefin
Tem 20, 2006 at 17:51

merhaba şeymacım.
nihayet sitene girebiliyorum artık. oh bee…geçenlerde limonlu tatlının tarifini mail atmıştın hatırladın mı, ben de onu bir güzel yaptım. fekat aceleden tarifi yanlış anlamışım, bisküvileri kırdım, iki kat muhallebi arasına döktüm. sonra bir hata yaptığımı farkettim. tuttum hepsini karıştırdım. dolayısıyla 2 katman halinde görünen bir tatlım olmadı. ama tadı enfessti. her yiyen tarifini aldı. tam bir yaz tatlısı. tam benim damak tadıma göre.
ellerine sağlık…
bu da kızıma yedirebilmek için güzel bir tarif. nektarin sert geldiği için burun kıvırıyor benim kuzu. böyle püre kıvamında yaparsam yer sanırım.
sevgiler


 
selin çağlayan
Tem 21, 2006 at 15:08

Selam Şeyma :)

Meyveli birşeyler arıyordum ben de. İyi oldu bu. Haftasonu denemeyi düşünmekteyim.

Sevgiler.

Selin.


 
Şeyma
Tem 22, 2006 at 00:25

Merhaba Nefin, tarifte ufak bir değişiklik olsa da yine ede eminim çok güzel olmuştur. Hem hafif hem de limonlu, hafif mayhoş bir tatlı yazın ne güzel gidiyormuş değil mi:) Bilmiyorum meyve sevmeyen çocuk var mı, ama eğer varsa meyve yedirmek için güzel sayılabilecek bir yöntem. Aslında kavunla nektarin püresini karıştırmadan, birer kat halinde bardağa koymak istiyordum fakat arada pek renk farkı olmadığı için manasız olacaktı. Ama çilek, kiraz gibi daha değişik renkli meyvelerle kat kat yapılıp daha ilgi çekici hale getirilebilir diye düşünüyorum:)

Selin hanım atmaya kıyılamayan ama yenmeye de pek yanaşılmayan meyveler için çok güzel oluyor. Ben de bundan sonra sık sık denemeyi düşünüyorum. İnşallah siz de beğenirsiniz…:)


 
Tarif Bahçesi
Tem 23, 2006 at 14:29

Merhaba Yemek Cini! Çok güzel bir siten olmuş. Başarıların devamını dilerim. Yemek etkinliğine katılmak için geldim bugün ilk kez. Bundan sonra daha çok gelirim inşallah. Tariflerin harika, ayrıca seçtiğin konu yani salata etkinliğin iyi bir fikir. Tekrar gelirim inşallah banada beklerim.


 
SELİN ÇAĞLAYAN
Tem 23, 2006 at 22:34

Denedim ve harika oldu. Haber vereyim dedim. Başka meyvelerle de yapsam olur mu acaba düşünmeye başladım şimdi de. Tekrar teşekkürler tarif için :)

selin (www.selincaglayan.com)


 
Şeyma
Tem 24, 2006 at 01:08

Tarif Bahçesi teşekkür ederim:) Etkinlik konusunu beğendiğinize sevindim.

Selin hanım sonuca sevindim. Ben neredeyse her meyveyle yapılabilir diye düşünüyorum:)


 

Yanıtla