Kumpir

Yıllar önce Ankara’da otururken ve de ben küçük bir kızken, babam bizi Atakule’ye götürür, kumpir yedirirdi… O günden beri kumpir vazgeçilmezlerimdendir… Artık çok kaliteli bir yer olmadıkça dışarıdan kumpir almak biraz zor açıkcası. İçim almıyor pek… “O malzemeler kaç günlük?”, “Temizliğe dikkate ederler mi?”, “O zeytinler neden buruş buruş?”, “Turşular neden pörsümüş?” diye düşünmek yerine evde yapmak daha güzel bence:)

Malzemeler
– Patates
– İçine koymak için konserve mısır, turşu, dilimlenmiş yeşil zeytin, dilimlenmiş siyah zeytin, tereyağı, kaşar, konserve mantar vb…

Yapılışı
1. Patatesleri güzelce yıkayın. Hatta mümkünse eski bir diş fırçası yardımıyla suyun altında fırçalayarak yıkayın. Böylelikle gönül rahatlığıyla kabuklarını da yiyebilirsiniz :)
2. Yıkanmış patateslere, 2-3 kere bıçak batırmayı unutmayın. Ben ilk başta unuttuğum için 2 patatesim patladı. Neyse ki kalanları patlamadan bıçakladım.
3. Patatesleri fırın tepsisine dizin. Mümkünse turbolu olarak yaklaşık 180 derecede pişirin. Pişmesi biraz uzun sürüyor, aklınızda olsun. Patateslerin içi piştikten sonra fırının derecesini en yüksek ayara getirerek patateslerin kabuklarını kızartabilirsiniz. Malzesef benim yeterince vaktim olmadı.
4. Kumpirin içine koyacağınız malzemeleri küçük kaselerin içine koyun. Ben tereyağı, kaşar peyniri, dilimlenmiş yeşil zeytin, dilimlenmiş siyah zeytin, konserve mısır, konserve mantar ve turşu kullandım.

5. Pişen patatesleri ortadan dikey olarak bıçakla kesin. İçine tuz, kaşar peyniri ve tereyağı koyup karıştırın. İçine istediğiniz malzemeleri koyun.

Etiketler:

4 Yorum

pembeli
Şub 27, 2006 at 14:14

Merhaba, sitene sabah girdim sadace kekikli ekmekler vardı, öğleden sonra bir girdim ki ooooooooo neler eklemişsin neler… ellerine kollarına sağlık.


 
Şeyma
Şub 27, 2006 at 14:44

Teşekkür ederim:) Pazar gününü fırsat bilip yaptım işte bişeyler. Yoksa hafta içi mümkün mü?:))


 
pembeli
Şub 27, 2006 at 16:45

Aynen öyle :)) hafta sonu fırsat bilip yapıyoruz. Benim sitemede beklerim.
http://www.blogcu.com/pembeli/


 
Şeyma
Şub 27, 2006 at 17:16

Sitene geçen gün bakmıştım, tekrar bakiyim şimdi neler eklemişsin bakalım:))


 

Yanıtla