Kahvaltı mı? Nasıl Bir Şey O?

Gönderen Şeyma . Ara 23, 2005 in Yemek Etkinlikleri |

Sanırım benim kahvaltı hayatım için en iyi başlık bu oldu, “Kahvaltı mı? Nasıl bişey o?”… Sevgili Hayat beni de sobelemiş:) Haftaiçi, kahvaltıya ayıracağım vakti uykuya tercih ettiğim için kahvaltı yapma imkanım olmuyor. Zaten vaktim olsa da sabah bişeyler yiyecek iştahım olmuyor… Aslında düzenli beslenme açısından kahvaltının çok önemli olduğunu biliyorum, ama yine de yapamıyorum:)

1. Normal bir günde nasıl kahvaltı yapıyorsun?
Genelde evden hiçbir şey yemeden çıkıyorum. Çok nadiren -sadece birşey yemiş olmak için- 1 lokma ekmekle peynir yerim. Ama genelde yukarıda da gördüğünüz gibi, büroda 1 kupa çay ve yarım poğaça ile mecburi bir kahvaltı yaparım.

2. Haftasonu nasıl kahvaltı yapıyorsun?
Haftasonu kahvaltıyı genelde ailemle yaparım. Aslında haftasonları kahvaltıyı geç yaptığımız için bizimki öğle yemeği de sayılabilir. Haftasonunda kahvaltımıza genelde annemin mücver, krep, omlet veya hamurişi gibi güzel kahvaltılıkları eşlik eder:)

3. Ne zaman kahvaltı yaparsın?
Haftaiçi 09:00 – 09:30 arası, haftasonu ise 11:00, 12:00, 13:00… :)

4. Belirli aile gelenekleri veya inanışlarıyla büyüdün mü? Bunlar hangileri?
Hımmm… Ailenin bir kısmı okula, bir kısmı işe gittiği için sabahları genelde kahvaltı yapacak bir topluluk yok. Ama yine de bayramlarda anneannemde; teyzem ve dayılarımla yaptığımız kahvaltıların tadı bir başka… Bir de Ramazan Bayramı sabahı komşularımızla yaptığımız kahvaltı :)

5. Beslenme çantanı düşündüğünde neler hatırlıyorsun?
Genelde çokokremli ekmek, yada ekmek arası peynir ve 1 kutu meyve suyu. Hatta hiç aklımdan çıkmaz: çok canım çektiği halde beslenmemdeki portakal sularını bir türlü içemezdim. Çünkü acı gelirdi. Arkadaşlarıma “Sizinki acı değil mi?” diye sorduğumda “Hayır, değil” derlerdi. Annemler bana acı portakal suyu aldıkları için içten içe kızardım. Fakat, bütün portakal sularının aynı olduğunu, benim damak tadıma uymadığını ve sadece bana acı geldiğini anladığımda çok geç olmuştu… Hala hazır portakal suyu içemem:)

6. Senin için lüks bir kahvaltı nedir?
Ailemle ya da sevdiğim arkadaşlarımla beraber olduğum, menüde ne olduğunun hiç önemi olmadığı, birşeylerin paylaşıldığı, orada bulunmaktan insanın mutluluk duyduğu bir kahvaltıdır bence. Gerçek lüks de bu değil midir zaten?

7. Nasıl, nerede ve ne zaman severek kahvaltı etmek istersin?
Kız Kulesi’nin karşısına oturmuşum… Sağ elimde çıtır çıtır bir simit, sol elimde bir kutu ayran… 3-5 yıl sürecek olan “dağınıklık” (Marmaray), canım Üsküdar’ımdan kalkar kalkmaz yapacağım ilk şey…

8. Hayatında hatırladığın çok özel bir kahvaltı var mı? Onu özel veya ilginç kılan ne?
Okula gittiğim yıllarda, bakkala gitmemize izin vermeyen bekçi Ramazan Amca’ya inat sabahları okula girmeden Mine’yle bahçe kapısının önünde buluşup, bakkaldan aldığımız ekmek aralarını, merdivene oturup 3 gün aç kalmışçasına yediğimiz günleri unutmak ne mümkün :)

9. Kahvaltı masasında eksik olmaması gereken şey ne?
Sanırım zeytinyağlı, limonlu, kekikli ve pulbiberli zeytin olurdu…

10. Kahvaltı konusunda söylemek istediğin başka birşey var mı?
Kahvaltının çok önemli bir öğün olduğunu ve asla aksatılmaması gerektiğini, metobolizmanızın çalışması için kahvaltı yapılması gerektiğini ve 1 lokma da olsa mutlaka ekmek yememizin önemli olduğunu unutmayalım.

11. Blogundan gelecek / bir pazar kahvaltıya hazırlayabileceğimiz bir tarif önerir misin?
Patates Mücveri‘ni önerebilirim.

Ben de nefis tariflerin adresi Bir Tutam Baharat‘tan, izniyle İrlandalı Kız’ı sobeliyorum:)

3 Yorum

zeyneb
Ara 23, 2005 at 15:02

yemekcinimiz fena sobelenmiş:). kahvaltı yapmayan bir yemek cini. benim bu konuda içim rahat. ne kadar acelem olursa olsun bir bardak çay yanında mutlaka tatlı-tuzlu bir şeyler atıştırırım. aksi takdirde günüm kötü geçer, hatta hiç başlamadan biter:) ayrıca dostlarla yapılan bayram sabahı kahvaltıları, kızkulesine nazır simit-ayran ve marmaray konusundaki fikirlerine katılammak elde değil:)


 
Şeyma
Ara 23, 2005 at 16:18

Zeyneb senin kahvaltı alışkanlığına zaten oldum olası hayranım:) Ayrıca; Kız Kulesi’ne nazır kahvaltı hayalimi yazarken, aklıma BİSAV dönüşü, deniz otobüsündeki simit-ayran sefalarımız aklıma gelmedi değil:)


 
Melike
Ara 25, 2005 at 23:23

Kahvaltıyı bende okula giderken yapmazdım ama artık evde vaktim oluyor ve kahvaltıyı atlamıyorum.Bence atlanmamalı çünkü sabahleyin kendimize gelmemize bence büyük derecede faydası var.Ayrıca senin kahvaltında çok güzel duruyor bazen bir sıcak çay ve poğaça bile yeterli olabilir.Yeter ki kahvaltıyı atlama.Ayrıca Zeynep Hanım’ın alışkanlığı da çok hoşuma gitti.Bence herkesde aynı bilinç olmalı ;)


 

Yanıtla